Oprava Windows 10 z konzolové řádky

Selhaly všechny automatické metody na opravu Windows 10 a poslední, co vám zbylo je příkazový řádek spuštěný z nouzové obrazovky?

Pokud se vám nedaří zobrazit ani nouzovou obrazovku, podívejte se do staršího článku, kde je uveden podrobný popis.

Nejprve v nouzové obrazovce zvolte Oprava spouštění systému, počkejte, až se počítač restartuje a pak to samé proveďte znovu a pak ještě jednou. Automatická oprava totiž při každém spuštění opraví pouze jednu chybu (MBR, Boot nebo BCD) a pokud je disk hodně poškozený, může být potřeba spustit opravu několikrát. Pokud ale ani po třetím spuštění Windows nenaběhnou, je čas na příkazový řádek.

V nouzové obrazovce zvolte Rozšířené možnosti (Advanced options) a najděte možnost Příkazový řádek (Command prompt). Menu může být různě strukturované a rozšířených možností může být několik, prostě se přes ně proklikávejte, dokud nenajdete příkazový řádek.

Nejprve budete muset zjistit, pod jakým písmenem se nachází disk, na kterém je systém nainstalován. Pod písmenem C: se totiž nachází disk, ze kterého byl počítač spuštěn, což je nejspíše USB nebo DVD disk; případně nějaký virtuální disk vytvořený instalačním programem.

Zadejte tedy příkaz dir X:, kde budete místo X psát písmena C, D, E, atd. až najdete disk, na kterém se zobrazí složky Program Files, Users a hlavně Windows. Pokud máte v počítači více disků s Windows a potřebujete poznat, který disk je ten správný, můžete to zkusit výpisem uživatelů nebo programů pomocí dir X:\Users nebo dir "X:\Program Files".

Pokud máte představu, jak jsou disky a svazky fyzicky rozloženy, můžete místo toho použít příkaz diskpart a v něm zadat příkaz list volume, který zobrazí číslo svazku a jeho přiřazené písmeno. Pokud chcete pracovat se svazkem, který písmeno nemá (EFI svazek – typicky je to první nebo druhý svazek na systémovém disku), můžete použít příkazy select volume X, kde X je číslo svazku a následně zadat assign, čímž mu přiřadíte první volné písmeno. Jaké to je můžete ověřit znovu zadáním list volume. Písmeno opět odeberete příkazem remove.

Až najdete ten správný disk, můžete začít s pokusem o opravu. Jako první ověřte, že disk je v pořádku a že neobsahuje chybné soubory ani sektory. Použijte příkaz chkdsk X: /r /f (doporučuji jak pro svazek se systémem tak ten skrytý s EFI daty). Kontrola může, v závislosti na velikost a rychlosti disku trvat desítky minut až pár hodin. Nechte ale kontrolu proběhnout, abyste měli jistotu, že se nepokoušíte opravit instalaci na disku, který je sám neopravitelný.

Až proběhne kontrola a máte jistotu, že disk sám je v pořádku, můžete pokračovat s opravou instalace. Zadejte příkaz sfc /verifyonly /offbootdir=x:\ /offwindir x:\windows a příkaz prověří instalaci Windows na disku X: (místo čehož uveďte správné písmeno). Kontrola by měla trvat 5 až 15 minut. Pokud se zobrazí nějaká chyba, zadejte tentýž příkaz, ale místo verifyonly zadejte scannow (pozor na dvě N): sfc /scannow /offbootdir=x:\ /offwindir x:\windows a příkaz obnoví poškozené soubory ze zálohy.

Pokud SFC hlásí nějaký problém, který ale neumí opravit, můžete zkusit další nástroj, který se jmenuje DISM (Disk Image Servicing and Management). Ten slouží k tomu, že ověří soubory na systémovém disku a dokáže je přeinstalovat z instalačního disku (DVD nebo USB). Pro kontrolu systému zadejte příkaz: Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth. Ověření může trvat několik minut. Až bude hotovo, zadejte příkaz Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth, který vypíše výsledek posledního ověření. Pokud vypíše The component store is repairable., znamená to, že nalezl chybu, kterou dokáže opravit. Nyní budete potřebovat instalační disk se stejnou verzí, jaká je v počítači. Pro Windows 10 se instalační soubor jmenuje Install.wim nebo Install.esd a nachází se ve složce Sources na disku (pokud disk obsahuje 32bitovou i 64bitovou verzi, budou tam ještě podsložky x86 a x64). Zadejte příkaz dism /Get-WimInfo /WimFile:X:\sources\install.esd, kde správně uveďte písmeno disku místo X, příponu ESD nebo WIM a příp. přidejte podsložku (např. X:\x64\Sources\install.esd). Příkaz vypíše seznam všech verzí Windows, které lze z daného souboru nainstalovat. Vyberte tu, která odpovídá vaší verzi Windows (např. Windows 10 Home) a zadejte příkaz dism /Get-WimInfo /WimFile:X:\sources\install.esd /index:1, kde místo 1 zadáte index zvolené verze. Tím se vypíší podrobnější informace o dané verzi. Pokud odpovídá vašim Windows (tedy jméno verze, číslo buildu, apod.), můžete zahájit obnovu příkazem DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /source:ESD:X:\Sources\Install.wim:1, kde opět nahradíte X za písmeno disku a 1 za index zvolené verze (a příp. uvedete podsložku). Pokud máte WIM soubor, nahraďte ještě source:ESD za source:WIM a změňte příponu souboru. Pokud příkaz vypíše Error: 0x800f081f The source files could not be found., znamená to, že je poškozený soubor, který se v daném instalátoru nenalézá. V takovém případě můžete zkusit jinou verzi instalátoru, ale spíše je pravděpodobnější, že jde o soubor z nějaké aktualizace, který již opravit nepůjde.

Tím byste měly mít opravenou instalaci Windows (pokud to bylo možné), ale ještě může být potřeba opravit bootovací část disku. Zde byste měli pracovat se skrytým EFI svazkem, pokud na disku existuje! Nejprve se na disk přepněte zadáním jeho písmene, např. X: a zadejte bootrec /fixmbr a bootrec /fixboot, čímž na disku vytvoříte nové bootovací záznamy. Následně zadejte příkaz bootrec /rebuildbcd, čímž opravíte záznam v bootovacím menu (BCD je Boot Configuration Database). Pokud máte jen jeden systém, menu se nezobrazuje, ale stále se používá pro spuštění počítače. Tyto tři příkazy se také spustí, pokud na nouzové obrazovce kliknete na Automatická opravit spuštění počítače (ale spouští se postupně, proto musíte opravu 3x opakovat).

Pokud příkaz bootrec /rebuildbcd vypsal chybu ve smyslu nelze najít zařízení (cannot find the file), podívejte se na článek Oprava bootování na EFI systému.

Zavřete příkazový řádek (křížkem nebo příkazem exit), vyjměte USB nebo DVD, ze kterého jste bootovali a klikněte na Vypnout počítač. Chvíli počkejte (pomalu napočítejte do 10) a pak PC znovu zapněte.

Buď naběhne bez problémů a máte vyhráno, nebo se zobrazí nějaká chyba (např. 0xc0000001). Stiskněte F8 a následně F6 pro Nouzový režim s příkazovým řádkem. Pokud se v něm podaří nabootovat a spustit Windows, můžete se pokusit o další opravu.

Zadejte příkazy chkdsk c: /f, čímž se odstraní případné chyby vytvořené předchozími opravami, a pak sfc /scannow pro obnovení chybných systémových souborů.

Zavřete příkazový řádek a restartujte počítač. Pokud stále nenabíhá, stiskněte F8 a následně F4 pro spuštění Nouzového režimu s plochou (alternativně můžete spustit příkazový řádek a v něm zadat explorer. Následně můžete zkusit systém opravit tím, že odinstalujete nepotřebné ovladače.

Nejčastěji dělají problémy ovladače grafické karty. Otevřete tedy Tento počítač, klikněte na Počítač v liště nahoře a pak na Odinstalovat nebo změnit programy. Podle grafické karty najděte a označte nVidia, ATI/AMD nebo Intel ovladače a klikněte na odinstalovat. Následně projděte seznam a podívejte se po programech, které jste nedávno instalovali a také je odinstalujte.

Také můžete zkusit odinstalovat antivirový program (Eset, AVG, atd.), který může také bránit spuštění. Na druhou stranu odinstalace v nouzovém režimu může způsobit další problémy, takže tuhle možnost si nechte spíše na později, pokud se vám nepodaří PC zprovoznit jinými postupy.

Pokud nejsou ovladače instalované přes program, klikněte pravým tlačítkem na Tento počítač a zvolte Spravovat. Klikněte na Správce zařízení a najděte součást počítače, o které si myslíte, že by mohla dělat problémy (např. Grafický adaptér). Klikněte na ni pravým tlačítkem a zvolte Odinstalovat. Pokud se v dialogu objeví „Odstranit software ovladače“, zaškrtněte to a klikněte na OK. Pak klikněte pravým tlačítkem na první položku (označenou jménem počítače) a klikněte na Vyhledat změny hardware, čímž se odebraný hardware znovu vrátí (pokud je stále připojen), ale nainstaluje se s výchozími ovladači, které by měli být pro spuštění počítače vhodnější (je menší šance, že zabrání jeho spuštění).

Opět vypněte PC, chvíli počkejte a pak ho zkuste spustit znovu. Pokud nenaběhne, můžete buď zkusit v nouzovém režimu odinstalovat další programy, nebo prostě jen zachránit, co se dá, zkopírováním na jiný disk nebo USB a následně Windows obnovit nebo přeinstalovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..