Jak převést obrázky na video

Máte sekvenci obrázků, ze kterých byste chtěli udělat video? Čtete dál.

Nejprve budete potřebovat programy Rad Video Tools a Virtual Dub. Stáhnout je můžete na nějaké serveru jako je Stahuj.cz nebo Slunečnice. Na verzi moc nezáleží.

Dále budete potřebovat nějaký video kodek, kterým video zakódujete. Nejlepší jsou Xvid nebo DivX, ale pro jednoduché video vám klidně postačí i Windows Media Video, který je obsažen přímo ve Windows (pravděpodobně nebude v evropské ‚E‘ verzi bez Media Playeru).

Po instalaci obou programů a případně kodeku můžeme přistoupit k prvnímu kroku. Tím bude pojmenování souborů. Soubory musíte podle jmen seřadit tak, jak budou za sebou následovat – například „foto_1, foto_2, foto_3, atd.“. Pokud máte fotky z digitálního foťáku, pak už nejspíše mají nějaká číslovaná jména (nejčastěji „IMG_0001“). Zkušenější uživatelé mohou použít Total Commander a jeho funkci Hromadné přejmenování s volbou Počítadlo (např. „foto_[C]“). Dejte si pozor na to, že čísla na sebe musejí přímo navazovat!

Dalším krokem je rozdělení fotek do složek tak, jak plánujete jednotlivá videa. To je důležité hlavně v případě, že mají všechny fotky stejné jméno (lišící se číslem) a chcete z nich udělat několik videí. Pokud plánujete jen jedno video nebo se fotky pro jednotlivá videa jmenují různě, můžete je nechat v jedné složce.

Nyní tedy konečně přistoupíme ke konverzi. Spusťte tedy Rad Video Tools (Nabídka Start\Bink and Smacker\RAD Video Tools) a zobrazí se vám dialog podobný dialogu Otevřít např. z Wordu. Najděte tedy složku, kde máte uloženy fotky, a klikněte na první z nich.

Vlevo dole najděte tlačítko „Convert a file“ a klikněte na něj. Pokud jste soubory správně pojmenovali, zobrazí se dotaz „File appears to be part of a sequence of files“ a bude následovat údaj o nalezených číslech souborů (např. „0001 to 0123“). Pokud čísla souborů souhlasí, klikněte na Ano (příp. Yes). V opačném případě překontrolujte jména souborů.

V dalším dialogu je celá spousta políček, ale vás zajímá jen to první v rámečku „Output file“. Zde zadejte jméno souboru (např. fotky.avi). Pak klikněte na tlačítko „Output type“ a zkontrolujte, že je zvoleno „AVI file“. Nakonec ještě zkontrolujte, že níže je zaškrtnuto „Convert video“ a není zaškrtnuto „Convert audio“.

Nakonec klikněte na tlačítko Convert napravo a ze seznamu vyberte požadovaný kodek (Xvid, DivX, Window media Video, …). Zkušenější uživatelé ještě mohou tlačítkem Konfigurovat (3. odshora) změnit parametry. Nakonec klikněte na tlačítko OK (vpravo nahoře) a počkejte, až se převod dokončí (Tlačítko dole se změní na „Done“). Pokud okno zmizí, znamená to, že při převodu došlo k chybě (např. máte příliš málo fotek nebo jsou uloženy v neznámém formátu).

Teď již máte ve složce výsledné video, které by mělo jít přehrát. Bude ale asi potřebovat nějaké úpravy.

Spusťte Virtual Dub a otevřete v něm získané video. Jelikož jednotlivé verze VirtualDubu se dost liší, je možné, že některé volby budete muset hledat trochu jinde.

Nejprve bude asi potřeba nastavit rychlost videa. Zvolte tedy Video\Frame Rate a zvolte možnost „Change to“. Do políčka zadejte počet snímků za sekundu – čím méně, tím se budou fotky měnit pomaleji (nejpomalejší možné je 1 snímek za sekundu, běžná rychlost video je 25 snímků za sekundu). Pak klikněte na OK.

Dále budete asi chtít přidat k videu nějaký zvuk. Tuto možnost najdete pod „Audio\Streams“ nebo „Streams\Stream list“ (nebo v něčem podobném). Zobrazí se prázný dialog s tlačítkem Add napravo. Klikněte na něj a zvolte požadovaný soubor (podle verze budete potřebovat WAV, MP3 nebo jiný formát). Pak opět klikněte na OK.

S videem můžete dělat řadu dalších věcí, které najdete pod Video\Filters (např. ořezání, změna barev, rozmazání apod. – záleží na verzi).

Než video uložíte, musíte ještě nastavit formát ukládání. V menu Video se tedy přesvědčte, že je zvoleno „Direct stream copy“. Pokud jste ale přidávali nějaké filtry, musíte naopak zvolit „Full processing mode“ a pod položkou Compression zvolit kodek (nejlépe stejný jako při prvním převodu).

Nakonec už jen z menu File zvolte Save as a zadejte jméno (soubor nemůžete uložit do stejného jako byl ten původní!).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..