Obnovení funkce AutoPlay na Windows Vista

Nainstalovali jste nějaký program, který samovolně vypnul funkci AutoPlay (neboli AutoRun)? Takovými programy jsou například Nero, MagicIso, VMware a další, které potřebují pracovat s CD/DVD mechanikami.

Nebo vám AutoPlay přestal fungovat bez zjevného důvodu (nebo tím důvodem byla ‚pomoc‘ nějakého rádoby odborníka?

Úvod do Auto Play

Windows Vista mají funkci Auto Play (také Autoplay neboli česky Automatické přehrávání), což je vlastně vylepšená funkce Auto Run (Autorun) starších Windows.

Díky této funkci Windows poznají vložení disku CD nebo DVD a nebo zařízení v USB či FireWire (např. externí HDD, Flash disk, Fotoaparát, MP3/MP4 přehrávač, a další). Následně pak zobrazí okno AutoPlay, ve kterém si můžete vybrat, co s daným zařízením provést.

Výchozí nastavení

První místo, kde byste měli začít hledat problém je uživatelské nastavení funkce AutoPlay. Jděte tedy do Ovládacích panelů (Tento Počítač\Ovládací panely nebo Start\Ovládací panely) a zvolte jednu z možností:

  • Klasické zobrazení: Výchozí programy\Změnit nastavení Automatického přehrávání
  • Hlavní ovládací panel: V čísti Hardware a Zvuk klikněte na Přehrát disky CD nebo jiná média automaticky

V tomto okně je seznam všech známých typů médií (Hudební CD, DVD film, instalační CD, PDA, apod.). První věc, které si všimněte je, zda je zaškrtnuto pole Použít funkci Automatické přehrávání pro všechna média a zařízení. Pak pro všechny uvedené položky zvolte Vždy zobrazit dotaz. Tím vynutíte zobrazení okna AutoPlay.

Pokud po tomto zásahu a restartu PC nebude AutoPlay fungovat, budete se muset podívat na střeva vašich Windows.
Obvykle na tomto místě bývá upozornění, že další postup je pouze pro odborníky. Pokud se ale budete přesně držet zde uvedeného postupu, nemůže se nic nebezpečného stát.

Automatická detekce HW

První příčinou nespouštění AutoPlay může být to, že Windows vůbec nevědí o vložení disku či připojení zařízení (nejspíše to také znamená, že se vám připojené zařízení nezobrazí v Tento Počítač). Pro ověření klikněte pravým tlačítkem na Tento Počítač (na ploše nebo v nabídce Start) a zvolte Spravovat (v angličtině Manage). Alternativně můžete do vyhledávacího pole nabídky Start zadat „services.msc“. Potvrďte spuštění v roli administrátora a zobrazí se okno pro správu počítače. Ve stromečku nalevo nalezněte Služby a aplikace\Služby (nebo jen Služby).

Na pravé straně nyní vidíte běžící služby. Najděte službu Rozpoznávání hardwaru (Hardware detection pro anglické Windows) a zkontrolujte, že je v její řádce zobrazeno Stav: Spuštěno, Typ spouštění: Automaticky.

Spouštění je nastaveno na Ručně nebo Zakázáno?
Klikněte na řádek služby pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti. Přesvědčte se, že v první řádce okna je uvedeno „Název služby:ShellHWDetection“ (interní název služby) – jinak byste mohli změnit jinou službu a poškodit počítač! V kolonce Typ spouštění zvolte Automaticky a okno zavřete kliknutím na OK. (Následně proveďte druhý krok níže nebo restartujte počítač.)
Spouštění je automatické, ale přesto není spuštěna?
Klikněte na řádek služby pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti. Přesvědčte se, že v první řádce okna je uvedeno „Název služby:ShellHWDetection“ (interní název služby) – jinak byste mohli zastavit jinou službu a poškodit počítač! Pod řádkem Stav služby jsou tlačítka Spustit, Zastavit, atd. Klikněte na tlačítko Spustit a počkejte, až se stav změní na Spuštěno.

Vypnuto spouštění CD

Pokud nefunguje pouze spouštění disků CD/DVD, ale ostatní zařízení se spouští, postupujte následovně.

Otevřete nabídku Start a do vyhledávacího pole zadejte „regedit“, stiskněte Enter a potvrďte spuštění jako Správce. Zobrazí se okno Editor Registru. Ve stromě nalevo najděte cestu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\CDRom

V seznamu napravo by měla být hodnota AutoRun a pod Data by mělo být uvedeno „0x00000001 (1)“ (důležitá je jednička v závorce).

Hodnota chybí?
Z menu zvolte Úpravy\Nový\Hodnota DWORD (32bitová) a zadejte jméno „AutoRun“. Pak proveďte následující krok.
Hodnota je jiná (nejspíše 0)?
Klikněte na řádek AutoRun pravým tlačítkem a zvolte Změnit. Přesvědčte se, že v první řádce okna je uvedeno „Název hodnoty:AutoRun“. Do kolonky Údaj hodnoty zadejte „1“ a okno zavřete kliknutím na OK.

Po restartu počítače by měla CD a DVD začít startovat.

Spouštění zakázáno pro určitý typ média

Windows mají speciální nastavení, které jim říká, zda mohou dané zařízení (flash disk, fotoaparát, apod.) spustit nebo ne. Pro ověření této hodnoty postupujte následovně.

Otevřete nabídku Start a do vyhledávacího pole zadejte „regedit“, stiskněte Enter a potvrďte spuštění jako Správce. Zobrazí se okno Editor Registru. Ve stromě nalevo najděte cesty:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

a nebo

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Hodnota v první cestě má větší důležitost, pokud však neexistuje, použije se ta druhá.
V této cestě se podívejte, zda v seznamu napravo existuje hodnota „NoDriveTypeAutoRun“. Pokud neexistuje v obou uvedených cestách, spouštění zařízení není blokováno. Pokud však existuje, je podstatná její hodnota ve sloupci Data (jde o bitové pole). Pokud vám AutoPlay nefunguje, zpravidla se hodnota (v závorce) pohybuje mezi 130 – 250.

Některé z používaných hodnot jsou:

  • 255 = vypnout AutoPlay pro všechna zařízení
  • 181 = vypnout AutoPlay pro CD/DVD, FDD, ZIP a síťové disky (povoleno pro USB apod.)
  • 91 = Výchozí doporučená hodnota – povoluje AutoPlay pro většinu zařízení (zakazuje pro ta, co s tím mají problémy)
  • 0 = Povolit AutoPlay pro všechna zařízení
  • 128 = Povolit AutoPlay pro všechna zařízení kromě neznámých (tzn. ta, kterým Windows nemají ovladač)

Nejlepší, pokud nevíte, jakou hodnotu nastavit, je položku z registrů vymazat ;). Pro vymazání klikněte na řádek „NoDriveTypeAutoRun“ pravým tlačítkem a zvolte Odstranit (nezapomeňte vymazat hodnoty z obou uvedených cest!). Jak hodnuto změnit je uvedeno v předchozí kapitole.

Po restartu by mělo AutoPlay fungovat.

Odinstalace a Bod obnovení

Pokud vám AutoPlay přestalo fungovat po instalaci nějakého programu, můžete zkusit program odinstalovat a/nebo použít bod obnovení (Start\Příslušenství\Systémové nástroje\Obnovení systému). Tento postup ale zpravidla nebudete chtít použít (a proto je uveden až na konci).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..