Nové funkce Windows 10

Zhruba dvakrát ročně vydává Microsoft novou verzi Windows 10 a pokaždé do ní přidá několik nových zajímavých funkcí. Většina článků na (českém) internetu ale nepřináší kompletní seznam ani vysvětlení, proč by vlastně měli uživatelé své Windows aktualizovat a co jim to přinese a jaké usnadnění nabídne.

Článek budu průběžně doplňovat po každé nové verzi Windows 10. Doporučuji tedy uložit si stránku do záložek. V článku se nebudu věnovat prohlížeči Edge, předinstalovaným programům (třeba Skype) ani mobilní verzi.

Nové funkce Windows 11 budou popsány v samostatném článku.

Pokud se o nových funkcích chcete dozvědět přímo z Windows, stačí spustit aplikaci Tipy (WhatsNew) a kliknout na Novinky. Pokud máte raději video, klikněte na tlačítko přehrávání v záhlaví programu.

Rychlá navigace

Vydané verze Windows 10 (číslo verze je vždy rok a měsíc dokončení):

 • TH1 (Threshold 1), verze 1507 – první veřejná verze
 • TH2 (Threshold 2), verze 1511 aka November Update
 • RS1 (Redstone 1), verze 1607 aka Anniversary Update
 • RS2 (Redstone 2), verze 1703 aka Creators Edition
 • RS3 (Redstone 3), verze 1709 aka Fall Creators Update
 • RS4 (Redstone 4), verze 1803 aka April 2018 Update
 • RS5 (Redstone 5), verze 1809 aka October 2018 Update (kvůli problémům byla oficiálně vydána až před vánoci 2018)
 • 19H1, verze 1903 vydána (až) v květnu 2019
 • 19H2, verze 1909 je pouhým servisním balíčkem (který opravuje problémy s vydáním verzí 1809 a 1903).
 • 20H1, verze 2004 byla vydána v květnu 2020 (aka May 2020), ale automaticky (kvůli nekompatibilitám s některým HW a zkušenostem s 1809 a 1903) se bude instalovat až v druhé polovině roku 2020 (po opravě chyb).
 • 20H2 neboli 2009 vyšla koncem října a hlavní změnou je vynucené nahrazení jádra EdgeHTML za Chromium.
 • 21H1 vyšla v květnu 2021 a nepřinesla žádná výrazná vylepšení – jde tedy pouze o opravný balíček předchozí verze a zároveň o přípravu pro vydání následné, výrazně přepracované verze.
 • 21H2 byla vydána v listopadu 2021, tedy měsíc po Windows 11. Obsahuje drobné funkce spíše pro firemní prostředí (lepší zabezpečení WiFi, lepší integrace přihlášení do firemní sítě přes Windows Hello, lepší podpora Linux WSL a Azure Virtual Desktop). Vylepšení pro domácí uživatele (např. nový Windows Store) byla během roku vydávána jako aktualizace pro 21H1.
 • 22H1 by měla vyjít až na podzim roku 2022, jelikož se Microsoft hodlá zaměřit na dokončení Windows 11 a vydávat ročně jen jednu aktualizaci Windows 10.

Poznámka: Ze stejného důvodu jako se Microsoft v roce 2015 rozhodl přeskočit Windows 9 a vydat rovnou Windows 10, aby se vyrovnal Applu, který svůj MacOS 10.x vydává již od roku 2000, se v roce 2021 rozhodl vydat novou verzi jako Windows 11, aby se tak opět vyrovnal Applu, který svůj MacOS 10.16 vydal v roce 2020 pod jménem MacOS 11 (Big Sur). Těžko říct, jak bude číslování Microsoftu pokračovat, jelikož Apple již v říjnu 2021 vydal MacOS 12 (Monterey). Vypadá to, že se oba OS giganti snaží přejít na verzování, které se již před zhruba 10 lety vžilo pro verzování prohlížečů a o něco později i pro systémy Android a iOS.

Bezpečnost a výkon

Bezpečnostní a výkonnostní vylepšení vydává Microsoft každý měsíc, ale ty se instalují do běžícího systému a pokud je takový systém již poškozen (chybná konfigurace, poškozené soubory, apod.), tzv. záplata již systém zcela neopraví ani nevylepší.

Naproti tomu upgrade na novou verzi celý systém a všechny programy přeinstaluje, čím odstraní poškozené soubory a opraví chybnou konfiguraci. Upgradem na novou verzi se tedy dá vyřešit celá řada drobných problémů, které mohou váš počítač trápit.

Update: Ve verzi Creators Edition byla „vylepšena“ funkce Windows Update, takže při upgradu na novou verzi přes ni dochází ke stažení a aktualizaci jen změněných souborů. Nemusí tedy dojít ke správné opravě poškozených částí systému. Pokud potřebujete systém opravit, stáhněte si Pomocníka aktualizace (Update Assistent) a nechte si vytvořit instalační USB nebo DVD (ISO). To pak bude obsahovat všechny soubory a dojde tedy ke kompletní přeinstalaci systému. Spouštějte instalaci přímo z Windows, nebootujte z něj!

Ve Windows 10 je k dispozici program Defender, který poskytuje antivirovou kontrolu ochranu proti útokům (Firewall), botnetu (sledování výkonu) a RansomWare (součást OneDrive složky a viz níže). Všechny tyto a další funkce se také aktualizují a instalují s přechodem na novou verzi a proto byste vždy měli upgradovat co nejdříve.

Od verze 19H1 (pouze Pro a Enterprise) můžete neznámé aplikace nejprve spustit v režimu Sandbox, což je virtuální stroj, ve kterém nemůže aplikace nic poškodit.

Od verze 20H1 (verze 2004) dokáže Windows Defender zabránit neoprávněné změně firmware (BIOS/UEFI) u notebooků a MB (vyrobených po vydání této verze – nemá tedy smysl kvůli této funkci upgradovat stávající PC; uvádím pro úplnost přehledu).

Aktualizace aplikací přes Store

Upgrade na novou verzi Windows 10 aktualizuje pouze tzv. jádro systému. Windows 10 ale obsahují celou řadu součástí a aplikací, které se aktualizují přes obchod Microsoft Store. Upgrade na novou verzi tak například neobsahuje aktualizace českých překladů a slovníků (aplikace Sada pro místní prostředí v češtině) ani nové verze programů jako Kalkulačka nebo Prohlížeč obrázků.

Pro jejich aktualizaci je potřeba nějakou dobu počkat, než Store provede automatický update. Pro urychlení ale můžete spustit aplikaci Store (která při prvním spuštění může aktualizovat sama sebe), vpravo nahoře kliknout na tři tečky (menu) a zvolit Položky je stažení a aktualizace. Následně klikněte na tlačítko Získat aktualizace a počkejte, až se všechny aplikace stáhnou.

Verze 19H1 přidává naopak možnost předinstalované aplikace z Windows odstranit, aby se zbytečně neaktualizovali, pokud je nepoužíváte (např. Mail, Kalendář, Video a Audio přehrávače, apod.).

Hledání v Nabídce start (20H1/ October 2018 / Windows 7)

Tato funkce je přítomna již od verze Windows 7, ale přesto stále většina uživatelů Windows neví, že existuje a že nemusí mít všechny programy v Hlavním panelu a soubory na ploše pro rychlý přístup.

Stačí otevřít Nabídku start nebo stisknout klávesu WIN a začít psát jméno programu nebo souboru, který hledáte. Windows rozpoznají zadaný text a přepnou Nabídku start do režimu hledání a zobrazí výsledky. Přímo do hledání se také můžete dostat stiskem WIN+S (jako Search).

Od verze RS5 (October 2018) je navíc hledání vylepšené, takže kromě seznamu nalezených programů a dokumentů zobrazí i další informace a odkazy pro správu nalezených položek. Soubor tak můžete otevřít, zobrazit složku, ve které je uložen, nebo zkopírovat jeho cestu jako text (a tu pak vložit do Otevřít dialogu programu, ve kterém ho chcete načíst). Program můžete spustit jako správce, připnout k Nabídce start nebo Hlavnímu panelu, otevřít jeho instalační složku nebo ho odinstalovat.

Verze 19H1 přidává do hledání seznam nejčastěji používaných a hledaných aplikací a souborů, takže se k nim dostanete stiskem WIN+F. Také vylepšuje indexování, takže byste měli být schopni najít mnohem více typů souborů podle obsahu (v předchozích verzích se indexovali jen textové soubory a dokumenty Office). Naopak pro Microsoft Office byla přidána nová obrazovka, ve které můžete hledat a spravovat všechny Office dokumenty a dokumenty uložené na OneDrive.

Verze 19H1 také přepracovává celou nabídku Start, takže se dá přepnout do jednoduchého režimu podobnému Nabídce Start z původních Windows (9x/XP).

Verze 20H1 (2004) přidává možnost hledat z Nabídky start na webu. Například když v Nabídce Start napíšete „Praha“, můžete následně kliknout na tlačítko Počasí, Filmy, Novinky apod. a Windows zobrazí aktuální počasí, program kin nebo místní zprávy pro Prahu.

Kalkulačka a Poznámkový blok (20H1)

Tyhle dva programy byly vytvořeny jako součást prvních Windows před 30 let a kromě pár kosmetických vylepšení (podpora Aero, převod do Metro/App stylu, apod.) se nedočkali žádných změn. Ve verzi 20H1 (2004) se dočkali několika malých, ale dlouho požadovaných vylepšení.

Kalkulačka má trochu výraznější tlačítka a ikonu, takže ji snadněji najdete a také dlouho požadovanou funkci „vždy na vrchu“ (dostupná ale pouze ve verzi „Standardní“ po stisku ALT + šipka nahoru). Navíc, novou kalkulačku si můžete stáhnout i do starších verzí Windows (stačí spustit Microsoft Store a vyhledat „Windows Kalkulačka“) takže kvůli této funkci nemusíte aktualizovat Windows.

Poznámkový blok (notepad) dostal funkce, díky který může (alespoň trochu) konkurovat profesionálním alternativám (Notepad++, PSPad, apod.). Při hledání/nahrazování můžete po dosažení konce dokumentu začít znovu od začátku, můžete změnit velikost textu a nejdůležitější novou funkcí je hvězdička v titulku okna označující neuložené změny.

Windows Sandbox (20H1)

Windows veze 2004 přináší nové funkce Microsoft Defenderu a Virtuálního prostředí, která jsou zatím v plenkách a plánují se pro budoucí verze Windows. Jsou určena primárně pro profesionální a firemní použití.

Oddělení nedůvěryhodných procesů je jednou z nových vlastností. Zjednodušeně řečeno: správce počítače/sítě určí, které programy, weby či typy souborů jsou důvěryhodné a pouze ty bude moci běžný uživatel spouštět v hlavní paměti počítače. Ostatní, nedůvěryhodné, programy a weby spustí Windows automaticky (transparentně) ve virtuálním prostředí (Sandbox) a tudíž nebudou mít přístup k hlavním zdrojům počítače a nebudou tedy moci do něj nahrát virus apod.

Ve verzi 20H1 (2004) je tato ochrana k dispozici v prohlížečích Edge a Chrome pro prohlížení webů ze skupiny nedůvěryhodných. V dalších verzích Windows se plánuje podpora pro Microsoft Office (např. pro omezení souborů obsahujících nebezpečná makra) a dalších programů.

Další funkce je tzv. Sandbox, což je virtální prostředí, které se spustí v okamžiku, kdy do Windows instalujete novou aplikaci. Windows ji nejprve nainstalují do skrytého virtuálního prostředí, odkud ji můžete spouštět a testovat bez obav, že by negativně ovlivnila vaše hlavní pracovní prostředí. Funkce je dostupná jen v Pro a Enterprise verzích a je potřeba ji nainstalovat přes Zapnout nebo vypnout funkce Windows (Nastavení – Aplikace – Programy a funkce (vpravo) – Zapnout nebo … (vlevo)).

Podpora asistentů (19H2)

Jediná nová vlastnost Windows 19H2, zajímavá pro běžné uživatele, je podpora hlasových asistentů třetích stran. Teď nemluvíme ale o asistenčních službách typu text-to-speech, ale o asistentech jako jsou Amazon Alexa, Google asistent a Samsung Bigby, které budou moci nahradit vestavěného asistenta Cortanu. Microsoft se tak pravděpodobně snaží předejít další žalobě ve stylu „Internet Explorer vs. Opera“.

Stačí si z Microsoft Store stáhnout příslušnou aplikaci (alespoň tak vypadal původní plán Microsoftu) a můžete spárovat své PC s asistentem.

V červenci 2020 je zatím oficiálně dostupná jen „Voice Assistant for Alexa“ za 150Kč (navíc musíte vlastnit fyzický HW podporující Amazon Alexa a mít v PC mikrofon). Pro Bixby existuje neoficiální program „Commands for Bixby For PC“ (který propojí vaše PC s asistentem v Samsung zařízení). Pro Google Assistant neexistuje program, ale v balíku Google Assistant SDK je „sample“, který můžete podle návodu spustit a používat (a nemusíte mít ani fyzický HW, stačí Google účet a mikrofon v PC).

Zda bude podporována i Siri od Apple záleží na tom, jak se bude chtít vývojářům Apple naučit se pracovat s Windows API (a vzhledem k tomu, že jediný program Applu pro Windows je iTunes, tak asi moc ne).

Přívětivé časy (19H1)

Pod tímhle podivným názvem (anglicky Friendly dates) se skrývá formát času lépe pochopitelný pro obyčejné lidi (čtěte „blbé američany“), takže místo „1. ledna 2019 6:25 ráno“ zobrazí „před 2 dny“ nebo „před hodinou“.

V praxi to znamená, že pokud jste soubor vytvořili před pěti minutami, bude čas zobrazen jako „Dnes, 1. ledna 2019, před 5 minutami“, zatímco pokud to bylo před 2 dny, může čas vypadat „Pondělí 1. ledna 2019, 6:25:58“.

Přívětivé časy hodně záleží na národním nastavení, takže zatímco v českém formátu jsou občas jen těžko postřehnutelné (např. do data jen přibude slovo dnes nebo jméno dne v týdnu, ale datum a čas se zobrazí v plném formátu), tak v americkém formátu jsou opravdu hodně odlišné (např. „Pondělí 1. v 6:25 ráno“ místo „1/1/2019 6:25AM“)

Historie schránky (19H1 / October 2018)

Schránka ve Windows je jedna z funkcí, které znají a používají jen lidé, kteří s PC pracují pravidelně a potřebují ji. To bylo částečně způsobeno tím, že schránka mohla obsahovat vždy jen jeden text, obrázek nebo soubor a zkopírováním jiné položky jste tu starou odstranili.

Od verze RS5 (Říjen 2018) můžete schránku přepnout do režimu, kdy si bude pamatovat vše, co jste do ní vložili a vy tak nepotřebujete přemýšlet nad tím, co v ní zrovna máte a kam to chcete vložit.

Pro zapnutí historie schránky otevřete Nastavení, zvolte Systém a najděte Schránka. Přepněte Historie schránky na Zapnuto. Pokud máte více počítačů a chcete mezi nimi sdílet zkopírované věci, přepněte také Synchronizovat napříč zařízeními. Následně zvolte, zda se mají synchronizovat všechny položky nebo jen ty, u kterých to povolíte.

Uvědomte si, že položky se budou ukládat do vašeho OneDrive účtu na servery Microsoftu a nemusí tak být bezpečné kopírovat firemní věci, hesla, apod. Na firemních PC je tedy doporučeno přepnout na Nikdy automaticky nesynchronizovat. Úložiště OneDrive je certifikované pro GDPR, ale uvědomte si, že data se budou automaticky přenášet i na vaše ostatní zařízení (např. domácí PC), které nemusí být tak zabezpečené!

Po zapnutí historie budou nadále fungovat klávesové zkratky CTRL+C (zkopírovat), CTRL+X (vyjmout) a CTRL+V (vložit). Nově ale přibude zkratka WIN+V, která otevře okno s historií schránky, ze kterého budete moci zvolit, co se má vložit. Pomocí ikonek (od verze 19H1 byly přesunuty do menu) na pravé straně pak můžete položku vymazat (křížek), trvale uložit (připínáček) nebo odeslat do ostatních zařízení (ikona OneDrive obláčku).

Pamatujte na to, že se schránka včetně historie i nadále vymaže po restartu počítače. Abyste položky zachovali, musíte je připnout nebo uložit do OneDrive. Pouze v případě, že povolíte automatickou synchronizaci, bude obsah schránky po restartu PC stažen znovu z internetu.

Historie schránky má ale svá omezení. Do historie se ukládají pouze texty a obrázky. Se soubory musíte pracovat jako doposud. Obrázky navíc není možno uložit do OneDrive a sdílet mezi zařízeními. Pokud chcete sdílet soubory nebo obrázky, vložte je přímo na disk do složky OneDrive a počkejte, až se stáhnou na cílovém zařízení, kde je můžete opět vložit do místní schránky. Snímky obrazovky ze schránky můžete na OneDrive automaticky nahrávat, když v nastavení OneDrive zapnete Ukládat snímky obrazovky na záložce Automatické ukládání – pak budou ve složce OneDrive\Obrázky\Snímky obrazovky.

Synchronizace poznámek (19H1)

Stejně, jako se do vašeho OneDrive účtu může ukládat historie schránky, od verze 19H1 se mohou synchronizovat i poznámky vytvořené aplikací Sticky Notes (česky Lepící papírky). Jsou tak vhodným místem, pokud si chcete nějaký zkopírovaný text schovat na později a bojíte se, že ze schránky by se vám mohl ztratit (nebo ho po pár dnech už nenajdete kvůli množství textu).

Výstřižky z obrazovky (19H1 / October 2018)

Od počátku existence schránky do ní můžete uložit snímek obrazovky (tzv. screenshot) stiskem klávesy Print Screen (která dříve fungovala jako odeslání obrazovky na tiskárnu). Nevýhoda této funkce byla v tom, že se zkopírovala celá obrazovka a bylo tedy potřeba použít speciální program (např. Malování) pro získání pouze části (výřezu).

Ve verzi RS5 přibyla nová klávesová zkratka WIN+SHIFT+S (jako Screenshot; pouze WIN+S je Search – Hledání), pomocí které můžete označit část obrazovky (buď obdélník, libovolný tvar nebo od verze 19H1 konkrétní okno aplikace) a ta se zkopíruje do schránky. Současně s tím se zobrazí upozornění, na které když kliknete, tak se spustí aplikace Výstřižky, kde můžete přidat další texty, označení nebo malůvky a ty se pak automaticky ukládají do schránky místo původního výřezu (pokud máte zapnout historii schránky, budou tam všechny verze). Výstřižek také můžete uložit do souboru nebo sdílet (např. emailem, na Facebook, atd.). Od verze 19H1 pak můžete přidávat rámečky a obrázky odeslat na tiskárnu.

Pokud tuto novou funkci chcete používat místo stávajícího uložení snímku obrazovky klávesou Print Screen, jděte do NastaveníUsnadnění přístupuKlávesnice a zapněte Zkratka s klávesou Print Screen.

Tmavý a Světlý vzhled (20H2, 19H1, October 2018)

Po MacOS a iOS od Apple přichází i Microsoft s vlastní implementací přepínače, který umožní přepnout Windows mezi „černé na bílém“ a „bílé na černém“. Pokud vás tedy štvou velké bílé plochy Průzkumníka a Nastavení, můžete je nyní snadno přepnout tak, že v Nastavení zvolíte Přizpůsobení, zvolíte Barvy a na konci přepněte mezi Světlý a Tmavý.

Verze 19H1 přidává ještě třetí vzhled, označovaný jako (čistě) bílý v porovnání s původním vzhledem Windows používajícím světle šedivou barvu pozadí menu. K dispozici tedy máte výchozí (černé na šedivém), tmavý (bílé na černém) a světlý (černé na bílém).

Pro tmavý vzhled ještě doporučuji přepnout o něco výše pod Barvy Windows z výchozí Zlaté na nějakou méně kontrastní, třeba Zataženo (šedá) nebo Jasná studená (modrozelená).

Nové vzhledy jsou vlastně pokračováním funkce představené v Anniversary updatu, který většinu kontextových a jiných nabídek převedl z původní světlé šedé do tmavě šedé a přidal podporu pro dotyková zařízení (takže jednotlivé řádky jsou vyšší a lépe se na ně kliká).

Vzhled se automaticky nastaví na všech vašich zařízeních. Pokud chcete mít na každém zařízení jiný vzhled, klikněte vpravo na Synchronizovat nastavení a vypněte Motiv.

Verze 19H1 přidává také podporu tmavého vzhledu pro další aplikace jako jsou poznámky (Sticky Notes), Mail a Kalendář. Také mění pozadí kontextové nabídky aplikací připnutých na Panelu úloh, takže již není černá nebo šedivá, ale má stejnou barvu jako Panel úloh.

Od verze 19H1 se po čisté instalaci automaticky zvolí Světlý vzhled pro Home verzi a Tmavý pro Pro verzi, což je založeno na tom, jaký okruh uživatelů dané verze Windows obvykle používá.

Ve verzi 20H2 přibyl třetí vzhled „Vlastní“, ve kterém můžete použít jeden vzhled pro Panel úloh, Nabídku start a kontextová menu a druhý pro okna (aplikace, nastavení, apod. Například pokud se vám líbí tmavá Nabídka Start, ale ostatní okna vám přijdou příliš tmavá, můžete zvolit: „Výchozí režim Windows: Tmavý; Výchozí režim aplikací: Světlý“.

Podpora HDR (October 2018)

Do nastavení zobrazení nově přibyla podpora HDR (pod názvem Windows HD Color). Po zapnutí a propojení s televizí s podporou HDR a/nebo WCG (většina 2016+ LCD televizí) budete moci přehrávat filmy a hrát hry s podporou plných barev.

poznámka: HDR je High Dynamic Range a umožňuje zobrazit jasnější barvy a tmavší černou na základně úpravy podsvícení pixelů. WCG je Wide Color Gamut a umožňuje zobrazit jasnější základní barvy (LCD barvy jsou červená, modrá a zelená). I když jde o dvě samostatné funkce, většina televizí podporuje obě současně.

Spotřeba energie programy (October 2018)

Ve Správci úloh (CTRL+ALT+DELSprávce úloh) po rozkliknutí detailů nyní vidíte, kolik která aplikace spotřebovává energie v závislosti na využitých prostředcích (procesor, grafická karta, disk, atd.). Pokud necháte Správce úloh spuštěného (třeba minimalizovaného), uvidíte i průběžné hodnocení v čase, takže můžete snadno určit, která aplikace je energeticky náročná a není tedy vhodná pro použití v noteboocích, tabletech a PC, u kterých plánujete dlouhodobé spuštění s minimální spotřebou (servery, apod.).

Párování s telefonem Android (20H2 / 19H1 / October 2018 / April 2018)

Od verze RS4 (Duben 2018) umožňují Windows spárovat počítač s telefonem Android (a částečně i iPhone) a stahovat z něj fotky bez nutnosti propojovat je kabelem nebo přes Bluetooth. Verze RS5 (Říjen 2018) pak přidává možnost číst a psát SMS zprávy; vše pomocí aplikace Váš Telefon.

Verze 19H1 přidává možnost přímo zobrazit plochu telefonu na počítači a ovládat ho klávesnicí a myší. Poslední verze 20H2 pak přidává možnost spouštět aplikace nainstalované v telefonu z počítače (a následně sdílet plochu telefonu) a také ovládat hudbu přehrávenou telefonem.

Spusťte (ve Windows) aplikaci Váš Telefon (nebo ji nainstalujte ze Store, pokud ji nemáte) a klikněte na Spárovat telefon. Buď zadejte vaše telefonní číslo a dostanete SMS s odkazem nebo můžete najít aplikaci Your Phone Companion od Microsoft Corporation v obchodě Google Play (nebo AppStore).

Po spuštění aplikace v telefonu se přihlaste stejným Microsoft účtem jako na PC a následně aplikaci povolte vše, co potřebuje k tomu, aby mohla číst obrázky, posílat SMS a sdílet oznámení. Také povolte běh na pozadí, protože jinak budete muset nechat aplikaci v mobilu spuštěnou po celou dobu psaní SMS nebo stahování obrázků a propojení tak ztratí smysl. Na některých telefonech bude možná potřeba v Nastavení zvolit Výjimka z optimalizace baterie nebo aplikaci přímo přidat v nastavení telefonu do výjimek (podle výrobce telefonu).

Aplikace v mobilu sama nic nenabízí, vše nyní můžete řídit přes aplikaci v počítači. Stačí kliknout na zvolenou funkci a ovládat telefon z počítače. Odkazem Aktualizovat můžete seznam obnovit (oznámení, fotky, zprávy, apod.). Fotky můžete přímo otevírat v programech v počítači (nelze je ale ukládat zpět do telefonu).

Zprávy můžete číst a psát stejně jako jste zvyklí z telefonů Android nebo Microsoft (Nokia). Pokud máte telefon se dvěma SIM, můžete ikonou vedle tlačítka Odeslat (šipka) zvolit, ze kterého čísla chcete zprávu poslat (pozn.: ikona pro „SIM“ vypadá stejně jako Windows ikona pro „soubor“, takže se může zdát, že jde o funkci „přiložit soubor“, ale do MMS můžete přikládat jen obrázky ikonou „obrázku“ vlevo). Aplikace Váš telefon bohužel zatím neumožňuje zprávy z telefonu vymazat.

Uvědomte si, že fotky a SMS zprávy se budou ukládat na váš OneDrive účet a tedy na servery Microsoftu. U firemních telefonů to tedy nemusí být bezpečné (i když je OneDrive certifikovaný pro GDPR).

Verze 19H1 přidává funkci Plocha, která zobrazí obrazovku telefonu (zatím jen Android) na počítači (přes aplikaci Váš telefon) a následně po kliknutí na okno telefonu ho ovládat pomocí myši a klávesnice. Díky tomuto vylepšení tak můžete přes počítač řídit veškeré akce svého telefonu a ne jen posílat SMS jako v předchozí verzi. Verze 20H1 odstraňuje určitá hardwarová omezení, takže by mělo být možno funkci Obrazovka telefonu použít i bez přímého BlueTooth připojení (zatím ale jen na vybraných Samsung telefonech jako Fold, Note 10, S10, A30s, apod.).

Verze 20H1 pak přidává další možnost a tou je příjem hovorů z telefonu na PC a naopak možnost vytáčet čísla přes aplikaci Váš telefon. Tato funkce ale nefunguje přes OneDrive ale vyžaduje přímé připojení telefonu přes Bluetooth (podobně jako handsfree sluchátka).

Od verze 20H2 můžete spouštět Android aplikace přímo z počítače. Pod funkci Aplikace se také přesunula funkce zobrazení obrazovky telefonu (např. pokud již máte požadovanou aplikaci spuštěnu a jen ji chcete ovládat přes PC).

Dále přináší 20H2 další funkce (zapnout je můžete v nastavení aplikace Váš telefon z Windows), jako je sdílení schránky mezi telefonem a Windows, které bylo dříve dostupné jen z Microsoft Launcher.

Přímo z aplikace Váš telefon (verze 20H2) také můžete ovládat hudbu přehrávanou zařízením (nebo na spárovaném BT reproduktoru či sluchátkách). Pokud byste ale chtěli hudbu přehrávat přes reproduktory vašeho PC, bylo by nutno PC připojit k telefonu přes Bluetooth (tedy mít v PC BT přijímač a povolit protokol pro příjem hudby – stejně jako v případě, že chcete z PC telefonovat).

Verze 20H2 také umožňuje přidat více Android zařízení (jako telefon, tablet, SmartTV, apod.) a následně si (pod Váš telefon – Nastavení – Moje zařízení) vybrat, ke kterému se má váš počítač připojit.

Historie oken aka Časová osa (19H1 / April 2018)

Známá klávesová zkratka WIN+TAB zobrazí seznam aktuálně otevřených oken. Alternativně můžete kliknout na ikonu Zobrazení úloh na Hlavním panelu. Od verze RS4 (Duben 2018) ale po chvíli (seznam se stahuje z internetu a proto to trvá) zobrazí i seznam oken, která jste měli dříve otevřená, ale již jste je zavřeli. Slouží tak jako historie upravených souborů (v MS Office a programech, které ukládají soubory do historie otevřených souborů), navštívených stránek (v Edge) a otevřených programů.

Můžete ji tak použít k tomu, abyste se mohli rychle vrátit k práci, kterou jste dělali dříve a nedokončili jste ji.

Pokud si pamatujete, že jste před pár dny upravovali nějaký soubor nebo jste navštívili nějakou zajímavou stránku, ale už si nepamatujete, kam jste soubor uložili, nebo nevíte, kde jste danou stránku našli, můžete ji zkusit najít na Časové ose.

V práci se také může hodit k tomu, abyste si vzpomněli, co jste dělali třeba minulé pondělí a proč jste neudělali to, co po vás chtěl šéf.

A pokud jste včera večer koukali na seriál, ale nevíte, u kterého dílu jste skončili, zcela jistě ho také najdete v historii.

A samozřejmě celá historie se synchronizuje do OneDrive a zobrazí se tak na všech vašich zařízeních. Není tak problém si doma otevřít stránku, na kterou jste koukali v práci, nebo naopak v práci otevřít prezentaci, kterou jste si doma připravili přes víkend a uložili do OneDrive.

Na druhou stranu je potřeba myslet na to, že v historii může váš šéf najít, kdy jste koukali na Facebook (místo práce) nebo vaše děti/manželka na jaké úchylné porno jste koukali na společném PC. Pokud tomu chcete předejít, stačí kliknout pravým tlačítkem na inkriminovanou položku historie a zvolit Odstranit. Také můžete zvolit Vymazat vše z a vymažete tak celý den.

Aktualizace 19H1 umožňuje použít rozšíření do prohlížeče Chrome, které pak bude všechny navštívené stránky ukládat do vaší historie oken (nemusíte už tedy hledat v historii Googlu, abyste zjistili, kde jste byli).

Microsoft Launcher pro Android (April 2018)

Pokud máte telefon s Android, ale chtěli byste, aby fungoval stejně jako telefon Microsoft (Nokia), můžete si do něj nainstalovat Microsoft Launcher (aplikace Domovské obrazovky). Ten nahradí výchozí Android prostředí (plocha a seznam aplikací). Tím získáte možnosti, které nabízí Windows 10 pro synchronizaci prostředí mezi Windows zařízeními.

Vzhled plochy (barvy, pozadí, atd.) se bude synchronizovat s PC, můžete si připnout na plochu ikony z aplikace Lidé, budete moci vyhledávat aplikace a soubory stejně jako v PC, můžete si nastavit dotyková gesta pro zamčení telefonu nebo otevření seznamu aplikací, atd.

Také se budou do Časové osy ukládat soubory otevřené v telefonu, budete moci sdílet obsah schránky mezi telefonem a PC, atd. Nabízí mnohem lepší integraci OneDrive než samostatné aplikace pro Android. Umožňuje prohlížet úkoly (ToDo) z aplikace Pošta a poznámky z aplikace Sticky Notes. Také nabízí prostředí Cortana, ale to není v češtině dostupné ani v PC a v mobilu je zatím jen v USA.

Pokud máte děti, nabízí Laucher možnost nastavit jim stejná omezení jako v PC a možnost sledovat pohyb dítěte z PC nebo telefonu.

Na druhou stranu můžete instalací přijít o funkce, které do telefonu přidal jeho výrobce. Např. na telefonech Samsung přijdete o nadstavbu TouchWiz, která umožňuje nastavit kontrast displeje z oznamovacího panelu, používat gesta čtečky otisků prstů, používat Bixby a SmartThings (ovládání chytrých zařízení) nebo instalovat aplikace z obchodu Galaxy Apps. O funkce nepřijdete trvale, protože Android umožňuje Domovskou obrazovku přepínat a tak můžete zvolit, co se má zobrazit po stisku tlačítka Domů (Android Home nebo Microsoft Launcher).

Sdílení obrázků přes WiFi a BT (April 2018)

Když otevřete obrázek v Prohlížeči obrázků (aka Fotky), můžete kliknout na Sdílet a zvolit blízký počítač, který byl nalezen přes WiFi nebo Bluetooth. Na cílovém počítači se pak spustí aplikace Fotky s daným obrázkem, který můžete uložit nebo dále sdílet.

Tato funkce bohužel nefunguje na (Desktop) počítačích, které nemají WiFi ani Bluetooth. Lze tedy použít pouze mezi notebooky, tablety a mobily s Windows 10 RS4+.

Pomocník pro lepší soustředění (April 2018)

Pomocník nahrazuje starší funkci Prezentace a proto automaticky spustí Režim soustředění (angl. focus mode) při prezentaci (zrcadlení obrazovky) nebo hraní her (viz dále). Zapnout ho ale můžete i ručně z Centra Akcí (ikona na konci Hlavního panelu). Od verze 19H1 je schopen pomocník rozeznat režim celé obrazovky (Fullscreen) u všech aplikací a režim soustředění se tedy zapne i v případě, že spustíte třeba prohlížeč nebo video přehrávač na celý obraz.

Když je Režim soustředění aktivní, nebudou se zobrazovat žádná upozornění (např. aktualizace programů, chyby systému a programů, příchozí emaily a Skype volání atd. Jediné, co se zobrazí, jsou upozornění nastavená na konkrétní čas (budíky a upomínky).

Po skončení režimu soustředění vás Pomocník automaticky upozorní na zmeškané hovory, příchozí emaily a dalších zprávy, které si můžete prohlídnout v Centru akcí. Od verze 20H2 je tato funkce volitelná a ve výchozím stavu vypnutá, takže vás Pomocník nebude rušit ani po tom, co se automaticky vypnul.

Herní panel a nahrávání videa (19H1 / April 2018 / June 2015)

Windows 10 spolupracují s Xbox (protože obojí je od Microsoft) a tak obsahují řadu funkcí pro hraní her, které byly dříve dostupné jen na herních konzolách nebo pomocí speciálních programů a ovladačů grafických karet (např. Nvidia Experience nebo Fraps).

Tyto funkce jsou řízeny z aplikace Herní panel (Game bar), který otevřete stiskem kláves WIN+G (jako Game bar). Pokud máte k PC připojený Xbox gamepad nebo gamepad jiného výrobce (např. Logitech) s podporou režimu Xinput (starší režim je DirectX), můžete stisknout klávesu s logem Xbox (nebo jiné, třeba na Logitech je to jejich logo).

Pokud máte účet Xbox Live, můžete se přihlásit kliknutím na ikonu profilu, nebo přihlášením přes aplikaci Xbox nebo podporovanou hru z Microsoft Store (jako předinstalované Solitaire nebo Mah-jong).

V panelu můžete nastavit nahrávání videa nebo vysílání do Xbox Live. Také můžete dělat Screenshoty a posílat je na Twitter. Klávesové zkratky jsou uvedeny na konci této stránky.

Pokud panel otevřete v programu, který není hra (např. webový prohlížeč), panel vás na to upozorní a vy můžete herní režim vynutit i pro tento program. Díky tomu pak můžete nahrávat videa třeba i z programů na ploše. Tuto volbu zrušíte pod Nastavení (ikona ozubeného kola) odškrtnutím Pamatovat si toto jako hru. Jako hru není možnost označit Plochu, Průzkumníka, Nastavení a jiná nativní okna Windows.

Videa i Screenshoty z her jsou uložena ve vaší složce Videa\Zachycení (v angličtině Videos\Captures) pod jménem hry (tak jak je pojmenováno okno hry, což u řady her není moc smysluplné, protože hry zpravidla nezobrazují okno s titulkem a tak tam mají něco jako „game.exe“ apod.). Verze 19H1 přidává galerii přímo do okna Herního panelu.

Pokud je aktivní hra (nebo program nastavený jako hra pomocí Herního panelu), automaticky se aktivuje Režim soustředění a přestanete dostávat upozornění.

Tip: Nahraná video můžete od verze Fall Creators upravit a sestříhat v Prohlížeči obrázků (aplikace Fotky).

Ve verzi RS4 (April 2018) byl panel přepracován a obsahuje více možností. Například můžete nastavit jinou hlasitost při hraní her.

Ve verzi RS5 (October 2018) přibyl přepínač barevného režimu Herního panelu (Světlý nebo Tmavý – viz výše).

Gamebar také nabízí (od určité verze) chat s přáteli z Xbox. V nastavení můžete pak účet spárovat s dalšími službami jako Facebook či Steam a můžete s nimi chatovat přímo ze hry (bez nutnosti přepínat se na plochu).

DirectX 12

Dříve (do verze DirectX 10) bylo potřeba, aby byl DirectX přibalen ve složce nebo disku se hrou, kterou jste chtěli hrát. Díky tomu mohla každý nová hra nainstalovat přesně takovou verzi DirectX, kterou potřebovala ke svému běhu.

Ve Windows 10 jsou již DirectX 12 přímo součástí systému, což znamená, že nové funkce se instalují pouze když aktualizujete jádro Windows. Pokud si tedy chcete užít nové funkce jako SLI/CrossFireX, RayTracing, HDR, atd., musíte mít aktualizované Windows.

Připnutí webu na hlavní panel (April 2018)

V Edge zvolte Nastavení (tři tečky pravo nahoře) a klikněte na Připnout tuto stránku na hlavní panel. Když pak kliknete na ikonu, rovnou se otevře okno Edge s načtenou stránkou. Vhodné pro lidi, pro které je Internet a Seznam.cz to samé :). Stejně tak si ale můžete připnout třeba Gmail pro čtení pošty, Idnes.cz pro zprávy, nebo PornHub pro … ehm, chci říct jakoukoliv stránku, kterou navštěvujete tak často, že ji potřebujete otevřít jedním klikem.

Mimochodem, podobná funkce existuje (již roky) i v Google Chrome, kde můžete v menu (tři svislé tečky vpravo nahoře) zvolit Další Nástroje – Vytvořit zástupce. Zástupce se sice vytvoří na ploše, ale přesunutím na Hlavní panel ho můžete připnout.

Firefox místo toho nabízí seznam často navštěvovaných a připnutých stránek, který zobrazíte kliknutím pravým tlačítkem na ikonu Firefox připnutou k Hlavnímu panelu. Když je Firefox spuštěný, zobrazí také aktuálně otevřené stránky, které tak můžete trvale připnout.

Chráněné složky (Fall Creators)

Kromě ochrany před RansomWare ve složce OneDrive (server detekuje zašifrování souborů a na požádání vrátí nezašifrovanou verzi) můžete omezit přístup i k ostatním důležitým složkám jako jsou dokumenty, fotky apod.

V aplikaci Zabezpečení Windows (dříve Defender) klikněte na Ochrana před viry a hrozbami a klikněte na Spravovat ochranu před RansomWare. Zapněte Řízený přístup ke složkám a Windows automaticky zapnout ochranu na uživatelských složkách jako jsou Dokumenty a Obrázky (také automaticky zapnou UAC, které je k tomu nezbytné). Kliknutím na Chráněné složky a Přidat chráněnou složku můžete přidat další složky, které chcete ochránit.

Pokud se nějaký (neznámý) program pokusí změnit (nebo vytvořit) soubory v chráněné složce, zobrazí se chyba, že to není možné. Zároveň se vám zobrazí upozornění, že byl zablokován přístup, a kliknutím na něj se dostanete do nastavení Ochrany proti RansomWare, kde můžete program přidat do seznamu důvěryhodných aplikací (odkaz Povolit aplikaci v Řízeném přístupu ke složkám). Známé aplikace jako Word, Excel a Malování mají samozřejmě povolený přístup i do chráněných složek, takže běžný uživatel ani nemusí zaznamenat, že nějaká omezení existují.

Ochrana samozřejmě předpokládá, že uživatel PC nebude bezhlavě přidávat každou aplikaci, která o to požádá, ale vždy se zamyslí nad tím, co je to za program a k čemu slouží. Když pak povolí přístup do složky neznámému programu, nemůže se divit, že přišel o své dokumenty.

Ve verzi Fall Creators bylo nutné ručně zadat cestu k EXE souboru pro jeho povolení, ale novější verze Windows vám již zobrazí seznam nedávno zablokovaných aplikací a vy je tak můžete povolit jedním kliknutím. Od verze 19H1 také můžete programy povolit nebo zakázat přímo ze seznamu Historie ochrany.

Pamatujte, že po přidání aplikace je potřeba ji ukončit a znovu spustit. Upravený soubor tak bude možná potřeba dočasně uložit do nechráněné složky (nebo na OneDrive, která je chráněna na serveru)!

Pod Ochrana před RansomWare také můžete požádat o obnovení složky OneDrive poté, co zjistíte její napadení.

Stříhání videa (Fall Creators)

Po otevření videa v aplikaci Prohlížeč obrázků můžete video upravit (tlačítko Upravy a vytváření). V režimu Střih můžete uložit pouze část videa (posuňte začátek a konec), v režimu Přidat pomalý pohyb můžete zpomalit část videa (zvolte místo, odkud se má zpomalit – pomalu bude jen pár sekund). Dále můžete do videa přidávat text, nakreslit prvky nebo vytvořit 3D efekty (např. výbuch). Další funkce mohou přibýt v dalších verzích.

Zdá se ale, že některé funkce nemusejí být kompatibilní s některými typy videí (kodeky), takže než začnete dělat nějaký větší projekt, ověřte si, že budete schopni přidat a uložit všechny požadované efekty

Podpora RAW fotek (všechny verze)

Profesionální a polo-profesionální digitální fotoaparáty umožňují ukládat fotky v tzv. RAW formátu, což odpovídá negativu u klasického kinofilmu.

Dříve bylo potřeba pro tento formát používat program přímo od výrobce fotoaparátu a převést ho do formátu pro další zpracování (JPG, TIFF, apod.).

Windows 10 ale již umí s RAW soubory pracovat a dokáže tedy jak zobrazit náhled v průzkumníku, tak i soubory otevřít v programu Fotky a používat na ně jednoduché editační funkce.

A jelikož digitální fotoaparáty procházejí vývojem, tak je RAW formát každého výrobce a modelu jiný a je tedy potřeba aktualizovat i programy, které s nimi pracují. Pokud vám Průzkumník nezobrazí náhled RAW fotek z nového foťáku, zkuste nainstalovat novější verzi Windows.

Využití grafické karty (Fall Creators)

Ve Správci úloh (CTRL+ALT+DELSprávce úloh) po rozkliknutí detailů přibyl sloupec Jádro GPU, ve kterém se dozvíte, zda daný program používá grafickou kartu (je uvedeno GPU), v jakém režimu (např. 3D nebo video) a pokud máte více karet, tak i její číslo.

Na záložce Výkon pak můžete sledovat grafy využití jednotlivých grafických karet v různých režimech (3D, přehrávání videa, ukládání videa, apod.).

Důležité je si uvědomit, že dané informace a grafy závisí na tom, co dělá grafická karta a ne to, co očekáváte od programu. V dnešní době totiž většina programů jako video přehrávače nebo webové prohlížeče používají 3D režim, protože má největší výkonnost, i když by pro jejich práci stačil 2D režim nebo video dekodér (a spotřeboval by méně energie).

Na výše uvedených místech se zobrazí pouze grafické karta podporující standard WDDM (všechny karty kompatibilní s Windows 8+ nebo DirectX 11+). Speciální režimy (např. CUDA), které nejsou WDDM podporovány se nemusí zobrazit.

Mixed Reality aka VR (19H1 / Fall Creators)

Po úspěchu SteamVR (s brýlemi HTC Vive) a Oculus Home (s brýlemy Oculus Rift nebo Samsung Gear) přichází Microsoft s vlastní implementací her a aplikací pro virtuální realitu.

Jde o samostatnou platformu, do které můžete kupovat hry přes Microsoft Store a potřebujete k ní brýle kompatibilní s Mixed Reality (např. HP, DELL, Lenovo, Samsung, atd. za 5’000 až 12’000Kč).

Jelikož zatím (v době vydání) nemá Microsoft dostatek VR her, podporuje také připojení k SteamVR, ale není jasné, jestli současné Beta propojení bude později plně podporováno nebo zrušeno. V každém případě se připravte na to, že každá platforma bude mít exkluzivní hry, které na ostatních nespustíte (stejně jako teď hry pro Xbox a PS4).

Na rozdíl od HTC a Oculus mají brýle od Microsoft všechny senzory v sobě, takže ke spuštění Mixed Reality vám stačí jen brýle připojené k PC přes HDMI a USB a bezdrátové ovladače. Nevýhoda ale je, že ovladače (které držíte v ruce) fungují jen tedy, když je na ně díváte (protože jejich polohu snímají kamery na brýlích). Nečekejte tedy hry, kde se budete moci dívat doprava a přitom střílet doleva. Na druhou stranu stojí takové brýle zhruba polovinu oproti konkurenci.

Pro nastavení brýlí musíte spustit aplikaci Mixed Reality portal (kterou můžete spustit i bez brýlí a ona zjistí, zda má smysl si brýle kupovat k současnému PC). Poté můžete brýle spustit stiskem WIN+Y.

Verze 19H1 přidává možnost ve virtuální realitě spouštět i desktopové (2D) aplikace. V praxi to vypadá asi tak, že se můžete pohybovat ve virtuální realitě po místnosti a na zde vidíte místo obrazů obrazovky jednotlivých spuštěných aplikací (nebo celé plochy včetně Panelu úloh a Nabídky Start). Pomocí VR ovladačů pak můžete obrazy přesouvat po prostoru a případně i interagovat s jejich obsahem – to ale není příliš jednoduché a bude to chtít trochu cviku.

Noční osvětlení (Creators Edition)

Creators Edition je určena pro vývojáře a lidi, kteří na PC často pracují 10 a více hodin denně. Proto přináší Noční režim, též známý jako Filtr modrého světla, aby tak usnadnil práci v noci nebo brzy ráno.

Pod NastaveníSystémObrazovka můžete buď ručně zapnout Noční osvětlení, nebo kliknout na Nastavení nočního osvětlení a zapnout Plán. Zde můžete buď nastavit hodiny, od kolika do kolika má být režim zapnutý (např. pokud děláte doma od 19:00 do 23:00), nebo od západu do východu slunce (k tomu ale musíte mít povolené zjišťování polohy zařízení; není potřeba mít GPS, ale postačí připojení k internetu).

Pod nastavením pak můžete nastavit intenzitu, s jakou se bude zobrazovat bílá barva (od bílé, přes žlutou až po červenou). Ostatní barvy se pak přepočítají v daném poměru tak, že se sníží poměr modré barvy.

Prohlížení méně známých typů souborů (Fall Creators)

Dříve bylo potřeba pro nepodporované soubory použít speciální program.

Od verze Fall Creators můžete ke stejnému účelu použít prohlížeč Edge, který nyní podporuje celou řadu souborů (např. PDF, EPUB, XML, atd.), které umí načíst (a správně zobrazit včetně češtiny v PDF a ebookách). Nepotřebujete tak do PC instalovat programy jako Adobe Reader jen proto, že se občas potřebujete podívat na výpis z účtu nebo naskenovaný dokument.

Nutno poznamenat, že k prohlížení podobných souborů (jako třeba PDF) můžete použít i třeba Chrome.

Upozornění: MS Edge verze 18 (19H1) je poslední, který podporuje formáty e-knih jako EPUB. Od verze 19H2 (Edge 76) přechází Microsoft na stejné jádro prohlížeče jako má Chrome, takže také bude podporovat stejné formáty, což zahrnuje XML a PDF, ale už ne EPUB.

Psaní smajlíků (Fall Creators/June 2015)

Od první verze Windows 10 si můžete nechat na Hlavním panel zobrazit tlačítko pro klávesnici na obrazovce (klikněte na Hlavní panel pravým tlačítkem a povolte Zobrazit tlačítko dotykové klávesnice). Když klávesnici otevřete (primárně je určena pro tablety, ale použít jde i na desktopovém PC bez dotykové obrazovky), můžete kliknout na tlačítko se smajlíkem a vybrat si, který znak chcete vložit do textu.

Ve verzi Fall Creators přibyli nové klávesové zkratka WIN+. (tečka, obvykle vlevo od pravého SHIFT) a WIN+; (středník, obvykle vedle Enter), které obě otevřou plovoucí okno se seznamem smajlíků (určené výhradně pro desktop verzi). V seznamu se můžete pohybovat šipkami nebo myší. Klávesou TAB se přepnete do seznamu dole, kde najdete různé kategorie (stiskem ENTER ji vyberete a TAB se vrátíte zpět). V okně můžete i psát a Windows se pokusí najít odpovídající smajlíky (např. „:)“ zobrazí všechny usměvavé, „:(“ ty mračící se a „srdce“ ty se srdíčkem). Jméno smajlíku (pro hledání) zobrazíte po najetí myší. Na záložce Lidé se můžete pomocí TAB přepnout do lišty pro barvu pleti smajlíků.

Ve verzi Fall Creators se panel smajlíků zobrazí náhodně na obrazovce nejde s ním pohybovat. Od verze 19H1 je možno ho přetáhnout myší stejně jako jakékoliv jiné okno.

Jelikož i UNICODE se vyvíjí a každý rok přibývají noví smajlíci, je potřeba aktualizovat i Windows, abyste získali možnost psát i ty nejnovější smajlíky. Verze 19H1 přináší UNICODE smajlíky pro rok 2019 (Emoji 12) a také japonské smajlíky (Kaomoji), např. (◕‿◕). Verze 20H1 rozšiřuje nabídku kaomoji.

Odložení aktualizací (Creators Edition)

Lidi, kteří používají počítač často, může zdržovat to, když jim uprostřed rozdělané práce vyskočí požadavek na restart PC kvůli instalaci aktualizace, nebo když se jim stahování souborů zpomalí kvůli stahování updatů. Od Creators edition můžete na obrazovce Aktualizace zadat Dobu aktivního používání, během které se Windows nebudou pokoušet stahovat ani instalovat aktualizace.

Tato funkce ale předpokládá, že budete nechávat počítač zapnutý (nebo alespoň uspaný) i mimo tuto dobu. Pokud totiž zadáte, že doba používání vašeho pracovního PC je mezi 9:00 a 17:00 a přitom v 9 ráno PC zapnete a před pátou ho zase vypnete, nebude mít Windows možnost, kdy aktualizace nainstalovat a po pár dnech je nainstaluje klidně v poledne.

Windows totiž kromě zadané doby sledují i čas, kdy obvykle pracujete a pokud si tedy každý den dáte v 10:00 pauzu na cigárko a ve 12:00 odejdete na oběd, tak si Windows tyto časy zapamatují a mohou je využít k instalaci aktualizací nebo jiným údržbářským pracím.

Je tedy lepší buď PC na noc uspávat (Start Napájení Režim spánku), aby se Windows mohli probudit a provést potřebné úkony nebo ho zhruba jednou týdně nechat puštěné přes noc. Windows se tomuto režimu naučí a budou ho využívat. U notebooku nezapomeňte, že zavření obrazovky může spustit hibernaci, ze které se Windows nemohou sami probudit (protože technicky je PC vypnuté)

Ve verzi Windows Pro (a podobných) navíc obrazovka Aktualizace přináší možnost odložit aktualizace až o 35 dní v případě, že potřebujete na PC delší dobu provádět nějaké kritické operace, které nemohou být přerušeny restartem a instalací aktualizací. Také se mohou hodit v případě, že nějaká aktualizace není kompatibilní s programem třetí strany a vy čekáte na jeho novější verzi. Ve verzi Home to možné není.

Aktualizace byly celkově optimalizována, takže jak zjištění dostupných updatů, tak i jejich stažení by mělo být nyní rychlejší.

Od verze 19H1 také můžete zvolit, co přesně chcete instalovat v rámci Windows Insider (budoucí verze). Můžete si tak zvolit nejen mezi Fast (nejnovější verze, zhruba rok před vydáním) a Slow (další verze měsíc před vydáním), ale můžete třeba nechat nainstalovanou výchozí verzi (tzv. release) bez updatů, nebo nechat instalovat jen bezpečnostní záplaty, nebo Insider úplně vypnout po finálním vydání dané verze.

Windows Ink (21H2/19H2/ 19H1 /Fall Creators /Anniversary)

Jedinou pořádnou změnou (pokud nepočítáme velké vylepšení kontextových nabídek a prohlížeče Edge), kterou přinesl update RS1 (Anniversary, tedy rok od vydání první verze) je podpora pro psaní perem na dotykové obrazovce (nebo podporovaných grafických tabletech) funkcí Windows Ink. Součástí Windows je celá řada aplikací od převodu ručně psaného textu až po Sticky notes, které si můžete přilepit na plochu a psát si do nich poznámky. Windows Ink dále nabízí API, aby programátoři nemuseli psát vlastností ovladače, ale mohli pohodlně podporovat pera a psaní rukou ve svých aplikacích; což ale běžného uživatele až tak nezajímá.

Verze Fall Creators podporu API rozšířila, aby mohlo být podporováno větší množství hlavně profesionálních grafických tabletů (s několika tlačítky, gumou, apod.) a touchpadů s podporou více prstů nebo gest. Naproti tomu ale zavedlo nutnost, že všechna taková zařízení připojená k Windows musí Windows Ink podporovat, což může zabránit připojení starších zařízení, které již výrobce nehodlá aktualizovat.

Verze 19H1 přidává možnost pomocí Windows Ink vkládat rukou psané úkoly do aplikace Microsoft To-Do (která není předinstalovaná, ale najdete ji ve Store). Poznámky pak můžete prohlížet na http://to-do.microsoft.com) nebo přes aplikaci Microsoft To-Do v telefonu.

Verze 19H2 by měla (pokud tak chápeme vyjádření „a fix … to reduce the inking latency„) odstranit problémy Windows Ink API, které v některých případech způsobovali nefunkčnost nebo zpoždění při kreslení perem.

Verze 20H1 umožňuje spustit Microsoft Whiteboard přímo kliknutím na ikonu Windows Ink v Panelu úloh.

Verze 21H2 by měla přinést nové menu a funkce pro ovládání Windows pomocí dotykového pera.

Virtuální plochy (June 2015)

Windows 10 přináší (jako poslední z desktopových OS) možnost vytvořit více ploch a na každé mít otevřené jiné programy a aplikace. Toto rozšiřuje možnost Windows 7, kde bylo možno zobrazit dvě okna vedle sebe a Windows 8, kde šlo rozdělit obrazovku na plochu a Metro prostředí. Vychází z programu PowerToy Virtual Desktops, který Microsoft nabízel jako rozšíření pro Windows XP (a zrovna moc dobře nefungoval; program přestal zcela fungovat po představení prostředí Windows Aero, které fungovalo pouze s jednou plochou).

Po stisku WIN+TAB nebo kliknutí na ikonu Zobrazení úloh se zobrazí seznam otevřených oken na ploše. Kliknutím na tlačítko [+ Nová plocha] (nahoře nebo dole) můžete přidat další plochu. Novou plochu můžete také otevřít stiskem WIN+CTRL+D (jako Desktop; WIN+D jen minimalizuje všechna okna).

Mezi plochami se můžete přepínat stiskem WIN+CTRL+šipky vlevo a vpravo. Po otevření WIN+TAB můžete také otevřená okna přetahovat na jinou plochu. Pokud chcete na jinou plochu přetáhnout jednu záložku prohlížeče (Edge, Chrome, Firefox, atd.), nejprve přetáhnete záložku dolu, čímž ji otevřete v novém okně. Následně můžete stisknout WIN+TAB a toto okno přetáhnout na jinou plochu.

Kliknutím na křížek u plochy v Zobrazení úloh ji zrušíte a všechny otevřená okna se přesunou na předcházející plochu.

Od verze 20H1 můžete vytvořené plochy pojmenovat, abyste měli lepší přehled o tom, co na kterou dávat (např. „Pracovní“, „Osobní“, „Prohlížeč“, apod.). Stačí kliknout na její jméno (např. Plocha 1).

Zvětšení (October 2018/June 2015)

V dnešní době jsou běžné HD, 2K i 4K monitory a také je možno připojit PC nebo notebook k TV. Aby byly texty dobře čitelné i z větší vzdálenosti, můžete (od první verze Windows 10) nastavit poměr zvětšení (např. 150%). Tím se všechna okna změní v zadaném poměru (např. jeden a půlkrát větší).

Aktualizace Creators Edition přinesla možnost automatické optimalizace programů, které plně nepodporují zvětšování (tzv. GDI). Windows takové programy nechá vykreslit ve 100% zvětšení a následně přes „lupu“ zobrazí výsledek na ploše. Okna takových programů se tak mohou jevit rozmazané, ale budou lépe čitelné.

Od verze RS5 (Říjen 2015) je navíc možnost oddělit zvětšení textu a ostatních prvků (tlačítka, apod.). Díky tomu získáte lépe čitelný text bez nutnosti ztrácet místo kvůli příliš velkým ikonám, tlačítkům, apod.

Klikněte pravým tlačítkem na plochu a zvolte Nastavení zobrazení. Najděte Měřítko a zadejte poměr (např. 200% je dvakrát větší) zvětšení. Tímto zvětšíte všechny prvky, jako jsou texty, ikony, tlačítka, atd.

Od verze RS5 můžete změnit pouze velikost textu pod Nastavení – Usnadnění – Zobrazení. Přetáhněte jezdec pro Zvětšit text (procenta se zobrazí během tažení) a klikněte na Použít. Tím nastavíte velikost textu pro všechny programy, ale neovlivníte tím velikost ostatních prvků jako jsou ikony a tlačítka (text uvnitř tlačítek a popisky ikon se ale zvětší). Velikost ostatních objektů můžete také volit pod Usnadněním na téže obrazovce pod Zvětšit všechny objekty.

Např. na 4K TV zkuste nastavit Všechny objekty: 125% a Texty: 150%, a následně přepnout rozlišení na 4096x2160. Tím získáte velkou plochu se stále dobře čitelnými texty a použitelnými tlačítky. A hlavně budete moci přehrávat UHD filmy bez ztráty kvality.

Lupa (June 2015/Windows 98)

Lupa (Magnifier) již byla ve Windows 98, ale byla určena jako pomůcka pro lidi s vážným poškozením zraku, kteří špatně vidí na monitor. Byla tedy určena k trvalému zapnutí a pro lidi s normálním zrakem byla nepoužitelná. Místo ní bylo možno použít ZoomIt ze SysInternals (vývojářské nástroje od Microsoftu).

Ve Windows 7 a 10 byla ale lupa přepracována, získala vlastní klávesové zkraty a díky tomu ji lze zapínat, vypínat a upravovat podle potřeby. Je tak použitelná i pro vývojáře, grafiky i obyčejné uživatele, kteří čas od času potřebují něco na monitoru zvětšit (např. když je obrat na projektoru nebo TV příliš rozmazaný).

Nastavení Lupy najdete, z výše uvedených důvodů, pod NastaveníUsnadnění přístupuLupa, ale pro její nastavení vám stačí klávesové zkratky, které jsou vždy dostupné (není tedy potřeba lupu speciálně zapínat jako u ostatních možností Usnadnění). Nastavení otevřete stiskem WIN+CTRL+M (jako Magnifier).

Stiskem WIN+Num+ (Numerická klávesa Plus) lupu zapnete v posledním nastaveném režimu. Stiskem CTRL+ALT+M (jako Mode) můžete zvolit režim:

 • Čočka (Lens) je režim klasické lupy (zvětšovací čočky), kdy vám malý obdélník zobrazuje zvětšené to, co je na pozici myši (a hýbe se s pohybem myši). Stále ale vidíte celou plochu v původním zvětšení. Tento režim však nezvětšuje obraz kolem kurzoru klávesnice! Velikost čočky můžete nastavit v Nastavení nebo postisku CTRL+ALT+R (jako Resize) a následným pohybem myši do stran a nahoru/dolu. Zvětšení uložíte opětovným stiskem CTRL+ALT+R.
 • Celá obrazovka (Fullscreen) zobrazí lupu přes celý obraz a zobrazuje pouze okolí kurzoru myši nebo klávesnice (které se nehýbe s myší ale jen když zajedete k okrajům – lze změnit v nastavení Lupy). V případě, že máte více monitorů, bude se okolí kurzoru zobrazovat rozložené na všech monitorech (není tedy vhodné např. pro rozložení monitor + projektor). Co tento režim bude sledovat můžete zvolit v nastavení Lupy (režim musí být aktivní, aby se nastavení zobrazilo! – přepněte Lupu na 100% pokud máte problém to najít).
 • Ukotvené (Docked) zobrazí lupu v horní části obrazovky a zvětšuje řádek, na kterém je kurzor myši nebo klávesnice. Tento režim odpovídá původní lupě z Windows 98. V tomto režimu se zmenší plocha Plochy, takže lupa nic nepřekrývá.

Dalším stiskem WIN+NUM+ můžete zvýšit přiblížení lupy a oddálit ji můžete stiskem WIN+NUM- (numerické mínus). Přiblížení také můžete měnit držením CTRL+ALT a otáčením kolečka myši nebo mačkáním rohů lupy na dotykové obrazovce. Přiblížení můžete nastavit v rozmezí 100% až 1600% (tedy 16x Zoom). Pod nastavením Lupy může zvolit o kolik se má přiblížení měnit v rozsahu 5% až 400%.

Lupu ukončíte stiskem WIN+ESC nebo zavřením okna lupy (pokud je zobrazeno) nebo ikony na Hlavním panelu.

Stiskem CTRL+ALT+I můžete invertovat barvy v Lupě.

Pokud používáte Lupu pro ověření pixel-perfect návrhu (Photohop, web, apod.), jděte do nastavení Lupy a zrušte Vyhladit hrany obrázků a textu. V opačném případě by totiž lupa používala anti-aliasing a zobrazení by neodpovídalo tomu, co je skutečně zobrazeno na monitoru.

Kontrola pravopisu a návrhy (19H1 / October 2018 / June 2015)

Windows 10 jsou současně desktopovým i mobilním systémem a proto nabízejí funkce dříve známé pouze z mobilů bez plnohodnotné klávesnice.

V NastaveníZařízeníPsaní můžete pod Kontrola pravopisu zapnout Zvýrazňování a/nebo Automatickou opravu překlepů. Pod Psaní nebo Hardwarová klávesnice pak můžete zapnout Zobrazování návrhů, které se pak zobrazí nad textem, který píšete. Pod Upřesnit nastavení klávesnice pak můžete zvolit jazyky, ve kterých se má kontrola a návrhy zobrazovat.

Verze RS5 přidává podporu pro SwiftKey pro softwarovou klávesnici, tedy možno psát tak, že přesouváte prst nebo pero po písmenech slova a kontrola pravopisu pak odhadne, které slovo chcete napsat. Pro aktivaci SwiftKey stačí v nastavení zapnout kontrolu pravopisu pro softwarovou klávesnici pod Nastavení – Zařízení – Psaní – Návrhy a automatické opravy, kde zvolte, pro jaké jazyky se má SwiftKey aktivovat.

Verze 19H1 vylepšuje možnosti kontroly pravopisu a zpřesňuje tak odhad slov napsaných pomocí SwiftKey.

Pro tyto funkce je potřeba mít nainstalovanou aplikaci Sada pro místní nabídku v češtině z Microsoft Store. SwiftKey nemusí být pro češtinu dostupná v prvních verzích.

OneDrive (19H1/Creators Fall/June 2015)

Od první verze Windows 10 je do nich integrována funkce OneDrive, pomocí které můžete nejen ukládat soubory na cloud server a synchronizovat je mezi zařízeními (vč. Android a iPhone), ale také si můžete do OneDrive ukládat různá nastavení Windows a následně je synchronizovat do ostatních počítačů.

Od verze Creators Fall můžete ve složce OneDrive zvolit soubory nebo složky, které se nebudou do PC stahovat, ale budou dostupné pouze online a stáhnout se vždy před tím, než je budete chtít otevřít. Opačně můžete zvolit soubory nebo složky, které budou vždy Offline a budete je moci otevřít a uložit i bez přístupu k internetu. Funkce je vhodná pro notebooky a zařízeních s malým úložištěm, do kterých nemusíte stahovat celý disk OneDrive (který může být až 1000TB).

Od verze 19H1 (květen 2019) nabízí OneDrive šifrování soubory pomocí tzv. Trezoru. Trezor musíte nejprve aktivovat a otevřít pomocí hesla k Microsoft účtu a následně do něj můžete nahrát soubory. Tyto soubory pak budou zašifrovány jak na vašem lokálním disku tak i na serverech OneDrive (dostupné jsou pak přes web, Windows 10 1903, Android 6+ a iOS 11.3+).

Díky tomu se k souborům nikdo nedostane bez znalosti vašeho hesla; navíc, pokud máte zapnuté dvoufázové ověření, budete muset každé odemčení trezoru potvrdit v telefonu nebo jinou, vámi nastavenou, metodou. Nevýhoda je, že soubory v trezoru nejde sdílet a některé programy mohou mít problém je otevřít (starší verze Office, video přehrávače, apod.). Trezor se automaticky zamkne po 20 minutách, takže z něj nejde přehrávat videa a hudbu delší než tato doba.

WSL – Windows Subsystem for Linux (20H1 / 19H1 / Creators update)

Windows přináší nový systém WSL, který umožňuje z Microsoft Store nainstalovat různé distribuce Linuxu a následně spouštět linuxové programy a skripty přímo z Průzkumníka Windows.

Systém funguje podobně jako existující VMware, VirtualBox či Docker a měl by nahradit Cygwin či nutnost mít speciální buildy Linuxových programů pro Windows. Díky příme integraci ve Windows (a využití Hyper-V) by měl být efektinější v případě spouštění menších skriptů či démonů.

Verze 20H1 opravuje některé nedostatky jako jsou Memory leaky ve virtuálních strojích.

Dynamické disky a Prostory úložiště aka softwarový RAID (Windows NT)

Již od první verze Windows NT (resp. Windows XP) umožňují Windows vytvořit tzv. dynamické disky, na kterých můžete vytvářet různě rozložené jednotky (aka softwarový RAID). Windows 10 pak přináší alternativní přístup v podobě Prostorů úložišť, které se snadněji nastavuje.

RAID (česky diskové pole) se skládá z několika fyzických disků, které společně obsahují jeden (nebo více) logických disků. Podle rozložení je pak možno získat vyšší rychlost přístupu nebo automatickou zálohu dat pro případ selhání hardware.

Rozdíl mezi (hardwarovým) RAID a dynamickými disky je v tom, že rozložení RAID je uloženo na základní desce (nebo řadiči) a pokud se s ní(m) něco stane (tzv. „výpadek řadiče“), o data na RAID přijdete (resp. musíte si pamatovat, jak jste RAID vytvořili a pokusit se ho ručně opravit). Naproti tomu informace o dynamickém disku je uložena přímo na (každém) disku, takže není problém disk přenést do jiného PC (s Windows) a disk znovu použít. Nevýhoda je ta, že k dynamickému disku se dostanou pouze Windows, takže je nejde použít v multi–OS prostředí (zatímco RAID funguje na úrovni řadiče a OS už vidí jen výsledný disk). Další nevýhoda je ta, že dynamické disky jsou spravovány přímo Windows, takže ty sami nemohou být na dynamickém disku uloženy a musí bootovat ze základního disku (nebo HW RAID).

V první verzi Windows 10, s příchodem Prostoru úložiště, byla odebrána podpora pro některé typy dynamických disků, ale po zjištění, že Prostory úložiště nejsou tak výkonné, byla podpora vrácena. Nicméně stále platí, že Home verze umí jen rozložený (JBOD) a prokládaný (RAID0) disk, pro vytvožení (a používání) Zrcadleného (RAID1) disku potřebujete Windows Pro a hybridní (RAID5) jde vytvořit/používat jen na Windows Server.

Nastavení (20H2 / 19H1 / June 2015)

Dříve byly ve Windows Ovládací panely, ve kterých jste mohli nastavit vše potřebné pro běh PC. Ve Windows 10 jsou stále přítomny, ale Microsoft s každou vydanou verzí převádí část těchto voleb do nové aplikace Nastavení. Navíc nové funkce se objevují pouze v Nastavení a v Ovládacích panelech je již nenajdete.

Nastavení najdete v Nabídce start (pod N nebo po zadání „nastavení“) nebo v Centru Akcí (ikona na konci Hlavního panelu) pod tlačítkem Všechna nastavení. Také se do něj dá dostat řadou přímých odkazů (dříve např. Vlastnosti plochy nebo Vlastnosti hlavního panelu).

Pokud tedy častěji měníte nastavení počítače, zvykejte si používat Nastavení, protože jednoho (asi ne moc krásného) dne může Microsoft Ovládací panely odebrat a vy byste pak byli překvapení, kde máte nastavit to, co potřebujete. Také není na škodu si po upgradu Nastavení projít a zjistit, co se tam dá nově nastavit a již není potřeba hledat v Ovládacích panelech.

Malá nevýhoda Nastavení je v tom, že některé speciální a méně používané funkce (např. nastavení ikon na ploše) nejsou přímo v nastavení, ale jsou vypsány na pravé straně pod užitečnými odkazy. Je tedy třeba procházet nejen hlavní okno, ale i odkazy napravo!

Verze 19H1 předchozí bod trochu řeší, a nastavení, ke kterým přistupujete nejčastěji se zobrazí přímo na hlavní obrazovce Nastavení. Vylepšeno také bylo hledání, takže by mělo mnohem přesněji najít i možnosti, u kterých si nepamatujete, jak přesně se jmenují.

S nastavením souvisí i nový (od verze 19H1) Poradce při potížích, který by měl mnohem lépe používat nastavení a diagnostická data PC a programů a měl by být schopen doporučit instalaci opravných updatů (fix) a to i v případě, že o to přímo nepožádáte.

Verze 19H1 také přináší možnost ručně vynutit synchronizaci času (pokud je zapnuta). V předchozích verzích to bylo možné pouze tak, že jste synchronizaci vypnuli a zase zapnuli.

Verze 20H2 přináší zásadní zlom v převodu Ovládacích panelů do Nastavení tím, že zcela a definitivně odstraňuje ikonu Systém z Ovládacích panelů. Nicméně okno, které tahle ikona otevírala je stále přítomno a dostanete se k němu jedním z odkazů (např. Upřesnit nastavení systému) na obrazovce Nastavení – Systém – O aplikaci (nebo Win+X -> Systém).

Ve verzi 20H2, která jako první používá nativně Edge s Chromium jádrem, můžete na obrazovce Nastavení – Multitasking – Alt+Tab zvolit, zda chcete po stisku Alt+Tab vidět Edge jen jako okno nebo zobrazit otevřené záložky odděleně.

Přihlašování

Do Windows 10 se musíte přihlásit svým Microsoft účtem, pokud chcete využívat funkce jako OneDrive, Časová osa, synchronizace nastavení a schránky, atd. To ale vyžaduje při spuštění PC zadat heslo k účtu.

Abyste nemuseli pokaždé zadávat dlouhé heslo, můžete si to usnadnit celou řadou možností. Zapnout je můžete v NastaveníÚčtyMožnosti přihlášení.

PIN

Nejjednodušší metodou je zadat PIN, což je kombinace 4 a více číslic nebo písmen. PIN byste měli volit pro každé zařízení jiný (a jiný než na platební kartě, mobilu, apod.), aby se nedal zneužít. Výhoda PIN je v tom, že je kratší než heslo a není potřeba mačkat Enter po jeho zadání. Navíc je funkční pouze na daném zařízení na rozdíl od hesla k účtu, které se dá zneužít třeba přes internet.

Od verze 19H1 můžete PIN resetovat podobně, jako resetujete heslo u internetových služeb (např. Microsoft Live), pokud ho zapomenete. To samozřejmě nic nemění na faktu, že se vždy můžete přihlásit heslem.

Obrázkové heslo

Nejlepší možnost pro zařízení s dotykovou obrazovkou. Vyberete si libovolný obrázek (např. fotku vašich dětí) a označíte na ní 3 body nebo čáry. Při přihlášení se vám daný obrázek zobrazí a vy na něm musíte kliknout na dané body přesně v daném pořadí (nebo přetáhnout prst po označených čarách).

Dynamický zámek (Creators Edition)

Funguje na zařízeních s Bluetooth v případě, že máte s PC spárovaný telefon (s jinými zařízeními jako BT sluchátka nebo BT myš nefunguje). Po zaškrtnutí Umožnit systému Windows automatické uzamčení… se právě připojený telefon označí jako uzamykací zařízení a když se s ním vzdálíte od PC, to se automaticky uzamkne.

Bohužel tahle funkce nejde použít pro automatické odemknutí a zamknutí proběhne až po několika minutách a po opuštění dosahu Bluetooth (asi 10 metrů). Rychlejší je tedy stisknout WIN+L (jako Lock), což uzamkne PC okamžitě.

Pro automatické odemčení můžete použít externí software, pokud ho poskytuje výrobce vašeho telefonu. Například u Samsung Galaxy zařízení (S9, Note 9 a Tab S4) můžete použít Windows aplikaci Samsung Flow, která odemkne počítač, když se k němu s tímto zařízením přiblížíte (resp. po přidání zařízení do Samsung Flow se vás aplikace zeptá, zda chcete tímto zařízením odemykat počítač).

Windows Hello

Sada dalších možností přihlášení běžné známá z moderních telefonů a tabletů s iOS a Android. Všechny ale vyžadují speciální hardware, takže na běžném PC nebudou pravděpodobně k dispozici.

Výhoda Windows Hello je v tom, že Windows poskytují API pro ostatní aplikace a tak se pomocí něj můžete přihlásit třeba na OneDrive, DropBox, OneLocker, apod. Dokonce ho můžete použít pro ověření nákupů na Microsoft Store.

Od verze 20H1 (verze 2004) můžete Windows Hello použít k přihlašování k webovým stránkám v prohlížečích Edge, Chrome a Firefox. Stačí naintalovat nejnovější verzi oblíbeného prohlížeče a ve Windows zapnout Nastavení – Účty – Používat zařízení bez hesla.

Otisk prstu

Pokud máte notebook se čtečkou otisku prstů, je to nejrychlejší a nejbezpečnější způsob přihlášení. Stačí do systému načíst vaše otisky a na přihlašovací obrazovce přejet prstem přes čtečku.

Pokud nemáte notebook se čtečkou otisků, ale máte TPM čip (zadejte tpm.msc do Nabídky start) a Samsung Galaxy zařízení podporující Samsung Flow (S9, Note9, Tab S4, apod.), můžete je pomocí Windows aplikace Samsung Flow spárovat přes Bluetooth a následně se vám PC odemkne, když přiložíte prst na čtečku otisku prstů na Galaxy zařízení.

Rozpoznání obličeje

Vyžaduje kameru připojenou k PC (což má ale dnes většina notebooků a mobilů). Na přihlašovací obrazovce se stačí podívat do kamery a Windows rozpoznají, kdo před ní sedí a vyberou správný účet, do kterého vás přihlásí. Nevýhoda je, že většina notebooků nemá infračervené přisvícení kamery (tak jako mobily s touto funkcí), takže vám musí do obličeje svítit světlo, aby vás Windows poznaly (podle některých zdrojů nejsou kamery bez přísvitu vůbec podporovány, ale mě fungovaly).

Další biometrické metody mohou být k dispozici v budoucnosti nebo v závislosti na snímačích vašeho zařízení (např. snímač duhovky).

Klávesové zkratky

Nakonec ještě přihodím klávesové zkratky. Nebude to úplný přehled, ale jen ty nejužitečnější pro práci s Windows (Plocha, Nabídka Start, Průzkumník, apod.) nebo se týkající nových funkcí:

 • WIN nebo CTRL+ESC = otevře Nabídku start. Psaním textu můžete hledat soubory a programy v počítači.
 • CTRL+SHIFT+ESC = otevře Správce úloh.
 • WIN+A = otevře panel Centra akcí (upozornění a rychlá nastavení).
 • WIN+U = otevře NastaveníUsnadnění přístupu.
 • WIN+I (písmeno i) = otevře Nastavení (náhrada za Ovládací panely).
 • WIN+K = otevře panel připojit (k televizi, projektoru, apod.).
 • WIN+P = otevře panel prezentace (jak se má zobrazit obraz z notebooku na projektoru nebo TV).
 • WIN+F (jako Feedback) = udělá screenshot obrazovky a odešle ho do aplikace Centrum Feedback, kde můžete nahlásit chybu nebo požádat o vylepšení nebo novou funkci.
 • WIN+L = Zamkne počítač; nechá uživatele přihlášeného, ale bude požadovat přihlášení.
 • CTRL+ALT+DELETE = zobrazí nabídku, kde můžete (myší nebo šipkami) zamknout PC, odhlásit nebo přepnout uživatele nebo spustit Správce úloh. Tato kombinace funguje vždy a všude (vyjma případu, kdy počítač zamrzne).
 • CTRL+X, CTRL+C, CTRL+V, WIN+V = práce se schránkou (kopíruje označený text nebo soubory).
 • CTRL+D nebo DELETE = smaže vybrané soubory (přesune do koše).
 • CTRL+Z = vrátit zpět, v Průzkumníku funguje na přesunuté a (do koše) smazané soubory.
 • Backspace = v Průzkumníku se vrátí se do nadřazené složky.
 • ALT+vlevo, ALT+vpravo = v Průzkumníku se šipkou vlevo vrátíte do předešlé složky. Poté je možné šipkou vpravo se vrátit zase dopředu. Stejně fungují tlačítka Zpět a Vpřed na myši (4. a 5. tlačítko). Šikovné v kombinaci se schránkou pro kopírování/přesun souborů.
 • ALT+TAB = Zobrazí otevřená okna, otevřené plochy a Časovou osu.
 • WIN+D skryje (minimalizuje) všechna otevřená okna a zobrazí plochu.
 • WIN+, (čárka) = skryje (dočasně) všechna okna a zobrazí plochu. Okna zůstanou skryta, dokud držíte WIN. Pak se zase objeví.
 • WIN+CTRL+D = otevře novou plochu a přepne se na ni.
 • WIN+CTRL+vlevo, WIN+CTRL+vpravo = přepne na předchozí nebo další otevřenou plochu.
 • ALT+TAB, ALT+ESC = přepne na další otevřené okno (na otevřené ploše). Kombinace s Tab zobrazí náhled oken, který zůstane otevřený, dokud držíte ALT. S ESC přepíná rovnou. Kombinace ALT+CTRL+TAB otevře náhled oken trvale, ale je lepší používat WIN+TAB.
 • ALT nebo F10 = zobrazí klávesové zkratky z Panelu nabídek (menu okna). Také se na Panel nabídek přepne, takže pomocí šipek můžete procházek jednotlivé položky.
 • WIN+CTRL+O (písmeno o) = spustí klávesnici na obrazovce. Umožní tak stisknout klávesy, které nemáte na fyzické klávesnici (třeba na notebooku) nebo nevíte, co přesně napíší – klávesnice vždy zobrazuje to, co klávesa skutečně napíše (třeba v kombinaci se SHIFT). Klávesy F1F12 se zobrazí po kliku na Fn. Pod Možnosti můžete zapnout Numerickou klávesnici, pokud ji potřebuje. Stiskem AltGr zobrazí znaky skryté na české klávesnici.
 • WIN+MEZERNÍK, WIN+CTRL+MEZERNÍK = otevře panel jazyků a přepne na další jazyk klávesnice (s CTRL na poslední použitý).
 • WIN+. (tečka) nebo WIN+; (středník) = otevře Panel smajlíků (emoji).
 • WIN+NUM+ (numerické plus) = spustí Lupu na obrazovce. Dalším stiskem WIN+NUM+ a WIN+NUM- (numerické mínus) měníte úroveň zvětšení. Stiskem WIN+ESC ji ukončíte. Stiskem CTRL+ALT+M (jako Mode) přepínáte různé režimy lupy.
 • WIN+CTRL+ENTER nebo WIN+Hlasitost+ = spustí režim předčítání. Primárně slouží jako pomůcka pro nevidomé, ale můžete ji použít i třeba i pro čtení textů z webu. Nejprve ji ale budete muset nastavit, aby četla to, co chcete. Stiskem CTRL ukončíte aktuálně čtený text. Opětovným stiskem WIN+CTRL+ENTER režim předčítání zase ukončíte.
 • WIN+G (jako Game) nebo tlačítko s logem výrobce na Xbox kompatibilním gamepadu (Xinput) = otevře Herní panel.
 • WIN+ALT+PRINT SCREEN = Uloží snímek ze hry. Na rozdíl od samotného PRINT SCREEN tato kombinace dělá snímek z 3D režimu, takže funguje i ve hrách.
 • WIN+ALT+R (record) = začne nahrávat video ze hry (nebo jiné aplikace, pokud to povolíte). Opětovným stiskem záznam ukončíte.
 • WIN+ALT+G = uloží video z posledních 30 sekund hry. Nejprve ale musíte klávesu stisknout a povolit průběžný záznam!
 • WIN+ALT+B (broadcast) = Zapíná vysílání videa do Xbox Live.
 • WIN+ALT+M = zapíná a vypíná mikrofon při hraní her. Zvuk z mikrofonu je také nahráván do videa a vysílán do Xbox Live.
 • WIN+Y = spustí režim Rozšířené reality (Mixed Reality). Musíte mít brýle pro virtuální realitu a spustit aplikaci Mixed Reality portal pro prvotní nastavení. Opětovným stiskem se vrátíte zpět na plochu.

2 komentáře u „Nové funkce Windows 10“

 1. Dobrý den, mám tablet s Windows 10 Home a neuv+řiteln+ m+ rozčiluje nastavení toutchpadu, kdy po podržení a přejetí doleva spustí Zobrazení úloh. Jde toto gesto nějak jednoduše vypnout prosím? Nemůžu to nikde naít. Děkuji

 2. Dobrý den, mohly by to být rychlé akce (flicks) v nastavení Pera a dotyku (druhá záložka), ale ty byly již z nejnovějších verzí Windows 10 odebrány. Spíše to bude nějaké nastavení od výrobce daného notebooku (tedy ovladače nebo program předinstalovaný výrobcem). Pak je dost těžké něco radit, protože nevím, jestli to půjde vypnout nebo přenastavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..