Windows 11 jsou oficiálně dostupné pro většinu nových PC a notebooků od listopadu 2021. Stejně jako v předchozích aktualizacích Windows 10 i Windows 11 přináší nové funkce.
Bohužel ale Microsoft vydal Windows 11 předčasně – asi aby dodržel půlroční vydávání aktualizací (resp. vydal ho dříve než W10 21H2) – a kvůli tomu ve Windows 11 chybí celá řada funkcí, které fungovali ve Windows již celé roky.
Verze 22H2 ze září 2022 sice přidává některé chybějící vlastnosti, ale pořád se nezdá být plnohodnotnou náhradou za Windows 10, hlavně pro odborníky a geeky.
Poznámka: Důvod vydání Windows 11 je pravděpodobně stejný jako ten, proč se v roce 2015 Microsoft rozhodl přeskočit Windows 9 a vydat rovnou Windows 10. Tedy aby se vyrovnal Applu, který svůj MacOS 10.x vydává již od roku 2000. Apple však svůj MacOS 10.16 vydal v roce 2020 pod jménem MacOS 11 (Big Sur) a již v říjnu 2021 vydal MacOS 12 (Monterey). Vypadá to, že se oba OS giganti snaží přejít na verzování, které se již před zhruba 10 lety vžilo pro verzování prohlížečů a o něco později i pro systémy Android a iOS.
Můžeme tedy jen hádat, zda v roce 2022 bude Microsoft pokračovat v aktualizacích Windows 11 (podobně jako u Windows 10) a nebo Windows 11 nechá v současné (rozpracované – viz dále) podobě a novou verzi vydá jako Windows 12, což by odpovídalo dřívějšímu modelu, kdy liché verze byly víceméně zkušební (Windows 95, ME, Vista, 8) a méně stabilní oproti sudým (Windows 98, 2000, XP, 7, 10).
Rychlá navigace
Hlavní panel
První a nejvýraznější změnou je Hlavní panel, který je zcela přepracovaný (čti: Microsoft ho napsal úplně znova, takže již nepoužívá kód z Window 9X, NT, XP, atd. a naopak používá stejné API jako Store aplikace z Windows 10).
Po prvním spuštění se tlačítko Nabídky Start a ikony aplikací zobrazí na středu. Překvapivě ale není problém je přesunou zpět doleva. Stačí na panel kliknout a zvolit Nastavení hlavního panelu – Chování hlavního panelu – Zarovnání hlavního panelu: Vlevo.
To je ale bohužel ale jediná pozitivní zpráva. Jelikož je panel napsaný znova a obsahuje nejrůznější rádoby líbivé animace, Microsoft zatím nestihl vyřešit, jak se animace budou chovat při vertikálním zobrazení a proto není možno panel přesunout k levé ani pravé straně.
Kvůli tomu chybí v nastavení i možnost přesunout panel nahoru, ale to je možné udělat přes registry: spusťte Regedit a najděte klíč HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ StuckRects3. Otevřete řádek Settings a najděte hodnotu 03
(na druhém řádku uprostřed). Jejím označením (dvojklik) a přepsáním na 01
přesunete panel k hornímu okraji obrazovky (pro změnu musíte restartovat aplikaci Explorer nebo celé PC). Poznámka: technicky je možné hodnotami 00 a 02 přesunout panel k levému nebo pravému okraji, ale jak už jsem psal výše, panel nebude vědět, jak zobrazit a animovat tlačítka, ikony a hodiny, takže bude převážně prázdný a k ničemu.
Další funkce, které v panelu chybí je kontextová nabídka, která nyní umožňuje jen otevřít nastavení, ale chybí v ní možnost jako spuštění Správce úkolů, odemčení panelu (a proto nejde měnit jeho výška resp. šířka ve vertikálním zobrazení) a další. Zobrazit nebo skrýt ikon panelu (např. Widgety, Úkoly, Plochy, Dotyková klávesnice, atd.) jde zatím jen v Nastavení hlavního panelu.
Také chybí možnost na hlavní panel přetahovat ikony a připínat tím spustitelné programy a/nebo otevírat soubory v připnutých aplikacích. Tato možnost byla do lišty „vrácena“ ve verzi 22H2. Můžete tedy přetažením souboru na ikonu aplikace otevřít soubor v daná aplikaci.
Doufejme, že Microsoft na problému pracuje a v nejbližší další verzi většinu chybějících funkcí doplní.
Uživatele více monitorů snad potěší, že zůstala zachována možnost zobrazit hlavní nabídku na jednom nebo všech monitorech a také volba, na kterých panelech se zobrazí spuštěné aplikace s ohledem na to, na kterém monitoru běží.
Od verzi 23H2 je pak možno zvolit, jestli se mají ikony seskupovat nebo ne (nebo jen po zaplnění; prostě tak, jak to bylo ve Windows 10).
Také je možno pravým klikem na lištu zobrazit Správce úloh (klik do prázného místa), diagnostikovat problém se sítí (klik na ikonu sítě nebo WiFi) a nastavit čas a oznámení (klik na hodiny). Datum a čas je možno zcela skrýt (tohle je pod nastavením času) a nebo naopak zobrazit vteřiny (tohle je naopak v nastavení Hlavního panelu).
Nabídka Start
Pozitivní zpráva pro odpůrce nabídky z Windows 8 a 10 je to, že z ní opět zmizely widgety a velké ikony. (Ty se přesunuly do samostatné ikony na hlavním panelu, která se dá navíc jednoduše skrýt v Nastavení hlavního panelu.)
Nabídka konečně obsahuje pole pro hledání – hledání bylo sice dostupné od Windows 7, ale zobrazilo se až po zadání hledaného výrazu a proto ho většina uživatelů nepoužívala.
Díky hledání z Nabídky Start zmizela její dřívější hlavní funkce: seznam všech nainstalovaných aplikací (resp. se přesunul pod odkaz Všechny aplikace). Nabídka Start nyní funguje stejně jako hlavní panel – tedy můžete si připínat používané aplikace; nejlépe ty, které nepoužíváte až tak často, takže nemá smysl připínat je přímo na hlavní panel, ale zase by byla otrava je vyhledávat v seznamu nebo přes hledání. Aplikaci připnete tak, že ji najdete v seznamu všech aplikací nebo pomocí hledání, kliknete na ni pravým tlačítkem a zvolíte Připnout na Start. Stejně tak můžete aplikace odstranit pomocí Odepnout ze Start.
Pravým klikem na připnuté aplikace zobrazíte známou nabídku, ze které můžete spustit aplikaci jako správce, připnout ji k hlavnímu panelu, odinstalovat ji, apod. U některých aplikací můžete dokonce otevřít nastavení (např. Hodiny, Malování, apod.) nebo provádět další běžné akce: přes ikonu Průzkumníka souborů můžete otevřít Správce počítače (možnost Spravovat) nebo připojit síťovou jednotku (a to je bohužel vše, ostatní aplikace žádné další akce nenabízí).
Widgety
Widgety (česky by se dalo přeložit jako „Pomůcky“) se z Nabídky Start přesunuly do samostatné nabídky, kde je můžete zobrazit a spravovat. Nabídka také obsahuje výběr zpráv, článků a zajímavostí, které se již objevili v poslední verzi Windows 10 (a také jsou známé ze služby Free na Samsung telefonech) – další skvělá možnost jak zabíjet čas v práci.
Do Widgetů jsou integorvány informace jako Kalendář (Outlook), Počasí, Provoz v okolí (ta ale vyžaduje mít zařízení s GPS, protože detekce přes internet moc nefunguje), Fotografie (funkce převzatá z OneDrive pro Android) a další.
Další dobrou funkcí je widget pro zobrazení úkolů a seznamů z aplikace Microsoft ToDo, takže již není potřeba ji spouštět, abyste se podívali, co musíte dnes udělat nebo označili ůkol jako splněný. Také můžete přidávat nové úkoly, i když jen formou zápisu textu; pro nastavení data splnění či upozornění je potřeba otevřít ToDo aplikaci.
Posledním widgetem jsou Tipy, které používají i iOS a Android, a zobrazují nápovědu k zajímavým či novým funkcím systému. Widget je ale dost malý, takže je lepší spustit přímo aplikaci Tipy (ta je připnuta k Nabídce Start po instalaci), ve které vidíte celý text tipu a doprovodný obrázek a hlavně máte přístup ke všem tipům (a ne jen k pár vybraným).
V servisní aktualizaci z března 2022 přibyla možnost na panelu úkolů zobrazit samostatné tlačítko pro počasí, které se pak rychle ukáže jen tím, že na ni najedete.
Od verze 23H2 je možno i nastavení jednotlivých widgetů, takže můžete skrýt kanály a informace, které vás nezajímají.
Nastavení a Ovládací panely
Přepracované je i Nastavení, které mělo ve Window 10 nahradit staré Ovládací panely (ty jsou ale překvapivě dostupné i ve Windows 11 a vypadá to, že se na nich nic nezměnilo).
Naopak Nastavení prošlo změnou rozložení a funguje teď podobně jako nastavení na Android. Tedy vlevo máte hlavní úroveň voleb (Systém, Účty, Přizpůsobení, atd.) a po kliknutí se vpravo zobrazí podnabídky (např. pod Přizpůsobení jsou volby Pozadí, Motivy, Nabídka Start, Písma, apod.). Po kliknutí na zvolenou možnost tento seznam ale zmizí a pro návrat do něj je potřeba kliknout na odkaz v horní části okna (tzv. Drobečky či Breadcrumbs, což je jméno převzaté z pohádky o Jeníčkovi a Mařence).
Naštěstí převzal Microsoft od Googlu i možnost použít tlačítko Zpět – tedy pokud ho máte na myši, protože Escape, Tab ani Backspace tuhle akci neprovádí.
U některých podnabídek to ale není tak snadné, protože například volba Přizpůsobení – Motivy – Kontrastní motivy vás magicky přenese do nabídky Usnadnění – Kontrastní motivy, takže se již nemůžete vrátit zpět na normální motivy přes drobečky (tlačítko Zpět na myši naštěstí funguje).
Jiné možnosti, jako třeba Nastavení ikon na ploše nebo Další hodiny pod Časovými pásmy, pak zase otevře staré okno z Windows 9X/NT/XP, které se dá zavřít stiskem Enter (uložit změny) nebo Escape (zahodit změny).
Postranní panel (Sidebar) a kulaté rohy
Postranní panel z Windows 10, který zobrazoval kalendář, oznámení a rychlé nastavení je nyní přesunout do plovoucích panelů, které mají kulaté okraje.
Kulaté rohy mají i všechna okna aplikací, což je další výrazná změna Windows 11.
Kliknutím na Hodiny se zobrazí panely Upozornění (pokud nějaká jsou) a Kalendář (jde sbalit). Kliknutím na další ikony (Síť, Zvuk a Baterie) se zobrazí panel rychlého nastavení, kde můžete měnit jas monitoru, hlasitost zvuku a přidávat si další ikony pro zapínání a vypínání funkcí PC (WiFi, Blutooth, Noční osvětlení, Spořič baterie, apod.).
Plovoucí panely bohužel zatím také nejsou dokončené, takže jejich zobrazení někdy trvá až desítky sekund (v 23H2 je to, zdá se, opraveno), a, pokud jste hlavní nabídku přesunuly nahoru, stále se zobrazují dole a někdy dokonce ne úplně správně (proto asi není ani tato možnost přímo přístupná v Nastavení). Také nejdou přesouvat po ploše, takže úplně nedává smysl, že se zobrazují jako plovoucí panely (a ne třeba stejně jako Nabídka Start a panel Widgetů).
Ve verzi 23H2 můžete klávesovou zkratkou CTRL + WIN + V
(od Volume mixer, česky Zvukový výstup) zobrazit seznam dostupných zvukových výstupů a můžete je přepnout pomocí klávesnice. Ušetříte si tak sice jen dva kliky na lištu, ale určitě to ocení ti, kteří často přepínají mezi reproduktory a sluchátky (nebo virtuální realitou či televizí/domácím kinem/soundbarem). Přepracované je i celé nastavení zvuku, které se z Windows 9x okna konečně přesunulo do nového Windows 11 Nastavení.
Aplikace Microsoft Store
Stejně jako ve Window 10 je zdrojem základních aplikací Microsoft Store, ze kterého můžete instalovat a aktualizovat celou řadu základních aplikací (Kalkulačka, Můj telefon, různé karetní hry, a další).
Microsoft se inspiroval mobilníky systémy (Android a iOS) a Windows 11 přichází s mnohem větším množstvím aplikací, které jsou předinstalované (resp. se stáhnou a nainstalují ihned po instalaci). Mezi ně patří Spotify a další streamovací služby, Facebook, Instagram, (překvapivě i) TikTok, a také WhatsApp pro desktop.
Průzkumník souborů
Další výraznou změnou jsou nové systémové ikony ve vysokém rozlišení, čehož si hlavně všimnete po otevření Správce Souborů (Dokumenty, Tento počítač, apod.).
Kontextová nabídka plochy a složek byla přepracována na nabízí jen základní možnosti (velikost ikon, řazení a seskupení, nový soubor a vlastnosti). K původní nabídce (hlavně pokud máte programy jako WinRar, které do ní přidávají vlastní funkce) se dostanete poslední volbou Zobrazit více možností.
Kontextová nabídka používá některé funkce z Office, takže funkce souborů jako vyjmout, kopírovat, vložit, přejmenovat a smazat se zobrazují jen jako ikony. Nově nabízí menu i ikonu sdílet (překvapivě ale nejde o sdílení na sociálních sítích ale o odeslání emailem nebo do blízkých zařízení; v tomhle asi Microsoft trochu zaspal dobu). Od verze 24H2 byly k některým ikonám (kopívat, vložit, apod.) přidány popisky pro lepší pochopitelnost.
Pro programátory a správce bude určitě užitečná funkce Kopírovat jako cestu a Otevřít složku v terminálu.
Pokud máte nastavený OneDrive, můžete z kontextové nabídky libovolnou složku nebo soubor přesunout do cloudu.
Z kontextové nabídky také můžete složky a soubory připnout k Rychlému přístupu (funkce Průzkumníka) a Nabídce Start (tedy do její nové hlavní části).
Přepracovaný je i horní panel Správce souborů, který se od Offisového Ribonu vrátil ke klasickému toolbaru s ikonamy. Okno nastavení se nachází na konci pod třemi tečkami a volbou Možnosti.
Ikony souborů jsou v Průzkumníku lépe přizpůsobeny dotykovému ovládání (hlavně při zobrazení seznamu a detailů). Pokud vás tato nová funkce nezajímá, dá se vypnout v Možnosti – Zobrazení – Zmenšit mezeru.
Průzkumník se zdá být také nedokončený, nebo minimálně nepřeložený do češtiny, protože některé nové volby (hlavně týkající OneDrive a terminálu) jsou stále v angličtině.
Ve verzi 22H2 (září 2022) byl již průzkumník vylepšen a doladěn a navíc následně v říjnu dostal možnost otevírat záložky pro jednotlivé složky, což je vlastnosti známá z prohlížečů nebo třeba Total Commanderu (funguje obdobně jako webové prohlížeče, které mají záložky v titulku okna).
Ve verzi 23H2 (říjen 2023) byl průzkumník znovu přepracován a využívá nyní nové Windows API.
Nově také (v 23H2) přibyla položka Galerie, která funguje podobně jako Galerie na Android a iOS a zobrazuje naposledy pořízené fo´tky z celého počítače a OneDrivu. Galerii můžete filtrovat podle roku a měsíce pořízení fotky a také můžete vytvářet vlastní kolekce, pokud chcete kombinovat všechny fotky (např. firemní fotky, soukromé fotky, stažené obrázky, apod.)
Ochrana aplikací
Od verze 22H2 bude Windows automaticky blokovat aplikace, které nebyly staženy ze Storu nebo digitálně podepsány. To je velká výhoda pro uživatele začátečníky, kteří nejsou dostatečně obeznámeni a chráněni proti virům a dalším nebezpečím.
Nejsem si ale jistý, jak bude tato vlastnost fungovat např. pro vývojáře, kteří potřebují testovat vlastní aplikace nebo noční buidy (které se asi z technických a ekonomických důvodů nebudou podepisovat). Windows 11 ale (zatím) nepoužívám, takže nemohu ověřit, jak to funguje.
Další nevýhoda téhle vlastnosti je v tom, že vyžaduje odlišnou (zabezpečenou) instalaci Windows souborů, takže při upgradu ze starších Windows 10 nebo 11 se nektivuje a bude potřeba provést čistou instalaci.
Vylepšení schránky
Již od starší verze Windows 10 pracuje Microsoft na vylepšování schránky a možnosti kopírovat text a obrázky (např. to, že nyní schránka uchová více položek stejně jako třeba na Android).
Ve verzi 22H2 přidal Microsoft možnost místo vložení textu provést jinou akci. Například po zkopírování telefonního čísla na něj můžete rovnou zavolat (pokud máte aplikaci pro volání jako Skype, Team, apod.), po zkopírování datumu k němu můžete vytvořit událost v Outlook nebo Kalendáři, apod.
Otázka je, jak se tato schopnost bude chovat při detekci českých telefonních čísel a datumů (protože podobná vlastnost např. v iOS funguje jen s americkými formáty a v Evropě je prakticky nepoužitelná).
Nativní podpora archívů
Obdobně, jako Windows 10 byly schopny otevřít a rozbalit soubory ZIP, Windows 11 od verze 23H2 podporují i RAR a 7zip formáty (a pro uživatele Linuxu i TAR). Už tedy nepotřebujete stahovat WinRar nebo 7zip, pokud vám někdo pošle jiný archiv než ZIP. A naopak pokud budete posílat soubory někomu, kdo má Windows 11, už se nemusíte omezovat na zastaralý a neefektivní formát ZIP a můžete plně využít moderních komprimovacích metod.
Microsoft za tímto účelem používá OpenSource knihovny, které podporují pouze rozbalení. Pro vytvoření RAR, 7z nebo TAR budete muset pořád používat externí programy. Od verze 24H2 můžete i vytvářet archivy ve formátu 7zip, TAR a gzip (a v podlemu Další i některé méně známé jako Bzip2, xz, apod.).
Nativní podpora dynamického osvětlení
Microsoft se ve spolupráci s firmami Asus, Logitech, SteelSeries a Razor rozhodl sjednotit různé standardy a vytvořit jedno rozhraní, které bude schopno synchronizovat barvu vnějšího osvětlení s tím, co je zobrazeno na monitoru (stejně jako Philips Hue, které se paradoxně na vývoji této funkce nepodílelo).
„Ve verzi 23H2 můžete již synchronizovat vybrané klávesnice a myši od Asus a Razor (ty, které jsou již kompatibilní s Xbox) a notebooky MSI CreatorPro. V roce 2024 by měly přibýt další klávesnice a myši a notebooky HP, ale Microsoft v prohlášení slibuje podporu i dalších zřízení jako jsou základní desky a bedny a další věci jako „scény“, „nábytek“ a „umění“ (což bych si představoval že je tím myšleno existující žárovky, LED pásky, apod.).“
Ve verzi 23H2 můžete již synchronizovat vybrané klávesnice a myši od Asus a Razor (ty, které jsou již kompatibilní s Xbox) a notebooky MSI CreatorPro. V roce 2024 by měly přibýt další klávesnice a myši Logitechu a notebooky HP (SteelSeries zatím mlčí o začlenění jejich GG do Windows), ale Microsoft v prohlášení slibuje podporu i dalších zřízení jako jsou základní desky a bedny a další věci jako „nábytek“ a „umění“ (což bych si představoval že je tím myšleno existující žárovky, LED pásky, apod.).
OneDrive a zálohování
Již delší dobu (i ve Windows 10) umožňuje OneDrive přesunout složky Plocha, Dokumenty a Obrázky do složky OneDrive tak je efektivně zálohovat do cloudu.
Od verze 23H2 je tato funkcionalita přesunuta do „samostatné“ aplikace Windows Zálohování (ikona zeleného obláčku pro odlišení od modrého OneDrive), kde můžete zapnout nebo vypnout zálohování uvedených složek stejně jako i nastavení Windows, hesel (Wifi). Při nové instalaci Windows se vás pak instalátor rovnou zeptá, ze kterého dříve používaného počítače chcete importovat data (stejně jako to dělá třeba Android).
V samotném OneDrive můžete v Rozšířeném nastavení vyloučit konkrétní typy souborů (např. TMP, BAK, LOG, DMP, apod.), které nechcete odesílat do cloudu.
WiFi 7 a Bluetooth LE Audio
Pokud máte PC s WiFi a BT modulem a chcete používat nejnovější funkce, budete muset upgradovat na Windows 11 24H2. Toto je totiž první verze, která podporuje nové vysokorychlostí ovladače pro bezdrátové připojení. (Předchozí verze Windows 10 a Windows 11 podporují pouze funkce WiFi 6 a BT 5.)
WiFi 7 (aka 802.11 be) nabízí možnost používat 6GHz připojení a kombonovat ho společně s 2.4GHz a 5GHz pro ještě vyšší rychlost připojení. Bohužel ale na druhou stranu pro využití WiFi7 musíte mít nejnovější (a nejdražší) základní desky, které obsahují hardware pro WiFi 7 a samozřejmě také nový (a drahý) WiFi router s podporou WiFi 7.
Bluetooth LE Audio je pak nové rozšíření známého BT LE (neboli Bluetooth na krátkou vzdálenost). Verze pro Audio umožňuje propojení s konkrétními audio zařízeními (primárně naslouchadla) a přenos zvuku bez jakéhokoliv zpoždění. Opět jde ale o přípravu na budoucnost, protože BT LE Audio musí podporovat jak základní deska tak i dané zařízení (naslouchadlo či sluchátka), a taková zařízení teprve přicházejí do výroby v roce 2024 (dříve vyráběná BT LE sluchátka jako jsou Samsung Buds nebo AirPods sice používat BT LE pro párování a udržování spojení, ale samotné audio pak přenášejí pomocí standardních BT protokolů, které nejsou kompatibilní s BT LE Audio).
BT LE Audio používá nový LC3 kodek, který má vysokou kvalitu, ale nízkou přenosovou rychlost. To umožňuje mnohem delší výdrž baterie u zařízení jako jsou sluchátka nebo naslouchadla, ale také vysílání BT signálu na neomezený počet BT zařízení. Nebude tak problém např. na konferencích nebo diskotékách vysílat pomocí jediného zařízení zvuk na desítky nebo stovky sluchátek všech posluchačů (přičemž každý posluchač si může přinést vlastní sluchátka s podporou BT LE Audio).
SUDO pro Windows
SUDO je Linuxový příkaz, který umožňuje administrátorům spouštět instalace a konfigurovat systém v (jinak) bezpečném prostředí (tzn. že běžní uživatelé nemají přístup k určitým nastavením a funkcím systému). Windows od verze 7 používají podobný systém, ale pro administrátorské úkony bylo potřeba používat funkci Spustit jako Administrátor, což mělo tu nevýhodu, že již spuštěný program si nemohl vyžádat administrátorská práva (a musel to řešit např. tím, že se spustil znovu).
Od verze 24H2 máte možnost zapnout SUDO (pod Systém – Pro vývojáře) a následně používat sudo <příkaz>
v konzoli, i když sama příkazová řádka není spuštěná v režimu administrátora. Příkaz SUDO má několik režimů, kde normální je stejný jako linuxový příkaz (tedy spustí se v stejné konzoli) až po nové okno, které odpovídá původní funkci Spustit jako Administrátor. Zlatou střední cestou je možnost „bez vstupu“, která sice spustí příkaz a aktuální (nezabezpečené) konzoli, ale příkaz nebude moci číst data (z nezabezpečeného vstupu konzole).
Poznámka: ve starších Windows můžete podobného efektu dosáhnout příkazem runas /user:admin <příkaz>
, ale ten vždy otevře nové okno.