Jak získat Windows licenci za dvě stovky?

Normální Windows licence stojí několik tisíc. Ale díky nařízení EU a přičinlivosti čínských obchodů můžete z¨ískat licenci za pár euro.

td;dr

Čínský obchod GoDeal24 nabízí licence na hry a programy a také prodává Windows licence a zhruba €15 (nebo €25 za dvě). Pokud ale navštívíte stránku přes speciální slevový odkaz GoDeal24, můžete získat jednu licenci za €7,25 (asi 180Kč) nebo dvě licence za €12.25 (zhruba 300Kč).

Slevové odkazy

Je to legální? Co je to za licenci?

Dalo by se říci, že celý nákup je na hraně zákona, ale přitom je založen na nařízení samotné EU.

Dané licence jsou určeny pro distribuci s novými notebooky (tzv. OEM licence) – proto jsou tak levné, protože jsou určeny pro čínské firmy jako Asus a Acer, které je používají pro své levné notebooky. Jde tedy o legální licence získané od Microsoftu.

Ale… podle rozhodnutí Evropské Unie je znevýhodňující podmiňovat cenu licence nákupem notebooku (nebo obecně čehokoliv) a proto je možné na území EU koupit OEM licence i samostatně (přesněji řečeno „dodatečně“ od jiného dodavatele).

Toho se samozřejmě chytily čínské obchody, které tuto právní kličku používají k tomu, aby prodávali získané licence i bez nutnosti prodávat s nimi notebooky.

Plně legální tedy obchod je v případě, že máte notebook, který byl prodán bez OS a vy si k němu dodatečně chcete koupit licenci na Windows. Je samozřejmě na vás, jestli to uděláte skutečně takto a nebo použijete licenci jinak (rozhodně to neberte jako nabádání k něčemu nelegálnímu). Licenci můžete použít i k tzv. legalizaci Windows – tedy máte notebook nebo PC se nelegálními Windows a chcete je legálně aktivovat pomocí platné licence.

Jakou licenci si mám koupit?

Zaprvé v obchodě nabízejí licence Home a Pro verze. Jelikož ale ve většině případů stojí stejně, je lepší koupit si Pro verzi, která obsahuje více funkcí (a pokud je nevyužijete, tak vám nijak nepře¨káží – dokonce je můžete odinstalovat).

Zadruhé mají licence na Windows 10 a Windows 11. Licence na Windows 11 může být trochu (nebo hodně) dražší, protože jde o novější verzi (např. základní cena W10 je €15 zatímco W11 jsou za €26). Jelikož ale všechny PC s Windows 10 mají nárok na upgrade na Windows 11 zdarma, můžete si klidně koupit licenci na Windows 10 a použít ji při instalaci Windows 11 (resp. nainstalovat Windows 10, aktivovat je a pak z nich nainstalovat Windows 11).

Zatřetí mají balení po několika kusech. Pokud potřebujete jen jednu licenci, sáhněte po nejlevnější variantě. Jelikož jde ale o OEM licenci, znamená to, že pokud notebook (či PC nebo jen Základní desku) vyměníte (ať už kvůli reklamaci nebo stáří), budete do nového notebooku (nebo PC) muset použít jinou licenci. Pokud si tedy chcete být jisti, že o Windows nepřijdete, můžete si koupit balíček 2 licencí („2 PC“), což znamená, že daný klíč budete moci použít pro instalaci a provoz dvou systémů (ať už souběžně nebo po sobě). Balení dvoj-licence je zhruba o 40% levnější než 2 samostatné licence (alepoň u W10), takže ušetříte. Větší balení po 3 a více licencích zpravidla vychází stejně jako jedna licence, takže se nevyplatí.

Jak bezpečný je obchod?

Mohlo by se zdát, že čínský eshop není moc důvěryhodný, ale GoDeal24 funguje už mnoho let, prodává celou řadu licencí a má hodně dobrou pověst (recenze od zákazníků). Proto je nepravděpodobné, že by se nyní nebo v budoucnu rozhodl si svou pověst poškodit nějakými podvody.

Při nákupu rozhodně doporučuji použít možnost platby přes PayPal (místo přímé platby kartou). Zaprvné to, že obchod spolupracuje s PayPalem znamená, že má dobré reference, a zadruhé, za platbu ručí sám PayPal, takže kdyby bylo něco v nepořádku, můžete platbu reklamovat přímo u PayPal (který má páku na eshop tím, že jim v případě problémů prostě neproplatí získané peníze). Navíc u PayPal máte jistotu, že zadané údaje ke kartě někdo nezneužije pro další neautorizované nákupy.

Nenechte se zmást tím, že jako u jiných obchodů nezískáte licenci okamžitě emailem. Obchod sice tvrdí, že všechny licence posílá do 10 minut, ale z vlastní zkušenosti vím, že doručení licence může trvat až 48 hodin. To ale není problém, protože Windows můžete nainstalovat a používat několik dní i bez licence. Naopak bych u nového notebooku nebo PC radil licenci aktivovat až zhruba po týdnu, abyste si byly jisti, že je vše v pořádku a nebudete potřebovat nic měnit (reklamovat), abyste nepřišli o OEM licenci aktivovanou na vadném kusu.

Pokud si chcete být jisti, před prvním nákupem si v obchodě vytvořte účet a kupujte licenci přes tento účet – díky tomu budete moci sledovat proces objednávky. Pokud si totiž licenci koupíte bez účtu („As guest“), nezbude vám nic jiného, než čekat a doufat, že email dorazí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..