Uložení Samba hesla pro WinXP Home

Pokud máte Windows XP v Home edici, můžete se připojovat k síťovým diskům (protokolem Samba). Ale kvůli omezené podpoře síťové komunikace neumožňuje Home verze uložit heslo pro síťové diska a je potřeba ho při každém spuštění zadat.

První možností, jak to obejít, je vytvořit v počítači stejného uživatele, jaký má účet na vzdáleném počítači (který sdílí požadovanou složku). Pak, když se pod tímto uživatelem přihlásíte, budete mít automaticky přístup k dané složce. Tím ale přijdete o svůj současný účat a navíc se budete muset přihlašovat heslem do Windows (což řada lidí nesnáší, zvláště na domácím počítači).

Opačným způsobem je možno vytvořit účet na vzdáleném počítači. To ale často není možné (např. nemáte k počítači přístup, nepodporuje uživatele bez hesla, apod.).

Třetí možností je obejít omezení podpory sítí v Home verzi a použít konzolový příkaz pro (který je v Home verzi stále přítomen).

Spusťte příkazový řádek (Start – Příslušenství – Příkazový řádek) a zadejte tento příkaz:

NET USE disk: \\pocitac\slozka /USER:uzivatel heslo

Nahraďte „pocitac“ za jméno nebo IP adresu počítače, kam se chcete připojit a „slozka“ za jméno sdílené složky (např. „\\sdilene-pc\filmy“). Místo „uzivatel“ a „heslo“ zadejte přihlašovací údaje ke vzdálené složce.

Nakonec musíte zadat místo „disk:“ nějaké písmeno, pod jakým se disk namapuje (např. „Z:“) – písmeno musí být volné (lze použít i A: a B:, pokud nemáte disketové mechaniky ;).

Po odklepnutí příkazu bude daný disk k nalezení pod Tento Počítač.

Pozn.: Disk lze namapovat i přes Tento počítač – Nástroje – Připojit síťový disk, ale v tomto dialogu chybí zaškrtávátko „Zapamatovat heslo“, zatímto příkaz NET heslo automaticky ukládá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..