Oprava a přeinstalace OneDrive na Windows 10

Windows 10 již mají předinstalovanou službu OneDrive, takže se stačí přihlásit a soubory z disku se začnou synchronizovat do cloudu. Někdy ale dojde k chybě a synchronizace se rozbije. Opravit ji je snadné, ale je potřeba vědět, kam sáhnout.

Obnovení synchronizace

Pokud vám z jakéhokoliv důvodu nefunguje synchronizace souborů (např. se zobrazí chyba „OneDrive právě teď nemůže stahovat soubory„, prvním krokem je obnovení synchronizace.

V Panelu úloh klikněte a ikonu OneDrive (obláček vedle hodin v liště se spuštěnými programy), v okně klikněte na Více… a z menu vyberte Nastavení. Pokud je synchronizace ručně pozastavená, nejprve klikněte na Pokračovat v synchronizaci.

V okně nastavení jděte na záložku Účet a klikněte na odkaz Zrušit propojení tohoto počítače. Tímto nedojde ke smazání souborů, takže se nemusíte bát o jejich ztrátu. V dalším okně potvrďte Zrušit propojení účtu a okno nastavení se zavře. Počkejte, než se přes ikonu OneDrive zobrazí přeškrtnutí značící odpojení od účtu.

Klikněte na ikonu OneDrive a pak na tlačítko Přihlásit se. Zadejte jméno a heslo k Microsoft účtu a přihlaste se. V dalším okně musíte zvolit, kam se mají soubory ukládat. Nyní vyberte stejnou složku, ve které již máte uloženy soubory OneDrive (obvykle C:\Users\<jmeno>\OneDrive, ale může se lišit). Neotevírejte ale složku OneDrive, ale zvolte její nadřazenou složku. Například pokud je složka D:\OneDrive, v dialogu zvolte D:\ a klikněte na Vybrat složku.

OneDrive bude protestovat, že ve složce jsou již soubory a tak klikněte na Použít toto umístění. Pak klikněte na Další a OneDrive prověří soubory na disku proti verzím v cloudu a sesynchronizuje je. To může trvat desítky minut až hodiny podle toho, kolik dat máte v cloudu uloženo.

Pokud jste před opravou měnili soubory v tomto PC a zároveň v jiném PC, jiném zařízení nebo online, může dojít ke konfliktu. V tom případě OneDrive uloží oba soubory a ten místní přejmenuje na „*@<jmeno_PC>.*„. Po dokončení synchronizace stačí otevřít složku OneDrive a do vyhledávacího pole zadat zavináč „@“. Průzkumník najde všechny duplicitní soubory a vy je můžete prověřit a smazat, pokud je již nepotřebujete, nebo naopak zmazat původní soubor a vymazat zavináč a jméno PC ze jména souboru.

Nová synchronizace

Pokud obnovení synchronizace nepomohlo, zkuste ho opakovat s tím, že necháte soubory stáhnout do nové složky.

Opakujte postup se zrušením propojení a až bude počítač odpojený od účtu, najděte na disku složku OneDrive a přejmenujte ji na OneDrive.old. Pak pokračujte dál s výše uvedeným postupem a zvolte složku, kde je na disku složka OneDrive.old. Při synchronizaci vytvoří OneDrive novou složku a stáhne všechny soubory znovu z internetu. Po dokončení synchronizace, pokud potřebujete nahrát lokální změny do cloudu, můžete přetáhnout soubory ze složky OneDrive.old do nové složky OneDrive a program je nahraje na server.

Odinstalace OneDrive

Pokud po nové synchronizaci zůstane nová složka prázdná a nic se nestahuje, bude potřeba OneDrive odinstalovat a znovu nainstalovat. I když je OneDrive předinstalovaný ve Windows, stále jde o samostatný program, který je možno odinstalovat. Toho také můžete využít v případě, že OneDrive nechcete používat a chcete ho z PC zcela odstranit.

Pro odinstalaci máte několik možností:

  • Otevřete Tento počítač a na záložce Počítač klikněte na Odinstalovat nebo změnit programy.
  • Otevřete Nastavení počítače (např. z Tento počítač, z Panelu oznámení nebo stiskněte WIN+I) a klikněte na Aplikace – Aplikace a funkce.
  • Otevřete Ovládací panely (tj. stará verze Nastavení) a otevřete Programy a funkce.

Ať už jste zvolili jakýkoliv postup, v seznamu nainstalovaných programů najdetě „Microsoft OneDrive„, klikněte na něj a pak na Odinstalovat. Potvrďte všechny případná okna a počkejte, až OneDrive ze seznamu zmizí.

Nová instalace OneDrive

Poté, co jste OneDrive odinstalovali, ho můžete znovu nainstalovat. Nemusíte nic stahovat, ale stačí otevřít složku C:\Windows v Průzkumníku a do pole hledání zadat „OneDriveSetup„. Počkejte pár minut, než se instalátor najde a pak ho spusťte.

Instalátor provede automatickou instalaci a po jejím dokončení můžete opakovat výše popsaný postup s obnovením synchronizace nebo novou synchronizací.

Jiné problémy

Pokud se soubory nesynchronizují ani po přeinstalaci, bude pravděpodobně problém jinde.

Synchronizace přes mobilní data

Pokud máte notebook nebo PC připojené přes mobilní data (SIM v notebooku, sdílené připojení z mobilu, WiFi od mobilního operátora, apod.), může docházet k tomu, že Windows detekují připojení jako placené (pay-per-data) a nechtějí plýtvat data na synchronizaci.

Klikněte na ikonu OneDrive v Panelu úloh, klikněte na Více… a v menu zvolte Nastavení. Na záložce Nastavení zrušte zaškrtnutí položky Automaticky pozastavit synchronizaci, pokud je zařízení v síti s měřením dat.

Soubory jsou jen online

V nejnovějších verzích Windows 10 funguje tzv. chytré úložiště, které umožňuje na disku zobrazit soubory, které na něm nejsou fyzicky uložené a jsou dostupné jen v cloudu OneDrive. V takovém případě se soubor stáhne až v okamžiku, kdy se ho pokusíte otevřít. Pokud máte rychlé a levné připojení, obvykle to nevadí.

Pokud chcete mít soubory uložené na disku pro případ výpadku internetu nebo některý program nedokáže s online soubory pracovat, musíte je označit jako Offline soubory.

Klikněte pravým tlačítkem na složku OneDrive nebo vybranou podsložku a z menu zvolte Zachovat tyto soubory vždy v zařízení. Tím se soubory označí (což samo o sobě může trvat několik minut, podle množství souborů) a OneDrive je pak začne stahovat na disk.

Blokované připojení

Pokud žádný z výše popsaných způsobů nepomohl, může váš počítač (antivirus, firewall, apod.) nebo váš poskytovatel internetu blokovat připojení na OneDrive.

Prověřte ostatní nainstalované programy a případně zkuste přes stejné připojení synchronizovat jiný počítač, zda je problém v PC nebo jinde.

Pokud je problém v připojení, kontaktujte svého IPS (poskytovatel internetu), zda dané připojení neblokuje a za jakých podmínek by ho mohl odblokovat.

Někteří IPS mohou blokovat připojení přenášející velké množství dat, což může být případ OneDrive, který stahuje celou složku (která může mít až několik TB u placeného účtu).

Můžete se s IPS domluvit na omezení rychlosti, aby synchronizace velkých souborů neomezovala ostatní uživatele (FUP). V takovém případě můžete rychlost sami omezit v Nastavení OneDrive (viz výše) na záložce Síť, kde můžete nahrávání i stahování omezit volbou S omezením a zadáním domluvené rychlosti (např. 1MB je 1000kB/s).

2 komentáře u „Oprava a přeinstalace OneDrive na Windows 10“

  1. Zdravím,
    chtěla jsem zálohovat soubory na OneDrive. Nejprve jsem je tam nahrála ručně, protože nechtělo fungovat zálohování přímo v aplikaci. To se mi teď podařilo, bohužel všechny dříve nahrané soubory se duplikovaly. Existuje prosím nějaký „bezbolestný“ způsob smazání pouze těch kopií? Je jich opravdu hodně a vypadá to na několik dnů práce.
    Děkuji

    1. Kopie by měly mít ve jméně uvedený znak @ se jménem počítače, ze kterého pochází. Podle toho se dají dohledat a vymazat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..