Jak vynutit obnovu systémových souborů ve Windows

Máte Windows 7, XP nebo Vista na kterých vám něco nefunguje? Omylem jste smazali nějaké systémové soubory a odmítly jejich obnovu z CD? Potřebujete je dostat zpět?

Ve Windows XP (a novějších) je speciální funkce, která hlídá soubory důležité pro běh samotného systému. Pokud takový soubory uživatel nebo nějaký program (např. virus) smaže nebo poškodí, Windows změnu rozeznají a požádají o vložení originálního CD, aby mohli soubor obnovit.

Pokud se však v daném okamžiku uživatel rozhodne, že CD nevloží a stiskne Storno, zasažený soubor zůstane poškozený (nebo smazaný). Pokud později zjistíte, že soubor skutečně potřebujete, těžko budete hledat, jak toho dosáhnout.

Tedy pokud neznáte následující trik:

Nejprve vložte do mechaniky CD nebo DVD pro právě nainstalovanou verzi Windows. Dejte ale pozor na to, že pokud jste do Windows doinstalovali nějaký Service Pack, budete si muset sehnat (a vypálit) instalační verzi obsahující tento service pack (např. „Windows XP Service Pack 3 CD“ pokud máte aktuální verzi Windows XP).

Následně spusťte zasažené Windows a spusťte příkazovou konzoly (Start – Spustit – „cmd“).

Zadejte příkaz

sfc /scanonce

a restartujte PC.

Po restartu počkejte na dokončení kontroly a obnovu souborů z CD.

Pokud se tímto postupem žádné soubory neobnoví, zkuste trochu přitvrdit:

Spusťte příkazovou konzoly (Start – Spustit – „cmd“) a zadejte příkazy:

sfc /purgecache
sfc /scanonce

První příkaz bude nějakou dobu trvat, protože bude vymazávat údaje o současných souborech na disku. To pomůže v případě, že se poškodily nejen vlastní soubory, ale také údaje o jejich původní podobě. Po zadání druhého příkazu restartujte PC – následně by mělo dojít k obnově všech změněných souborů.

Nakonec možná bude potřeba doinstalovat nějaké updaty, které byly smazány obnovou souborů.

Bohužel tenhle postup nefunguje ve dvou případech: 1. pokud je poškození tak velké, že už Windows vůbec nespustíte a 2. pokud zasažený soubor byl součástí ovladačů CD/DVD mechaniky (a problém spočívá v tom, že Windows nevidí CD/DVD mechaniky).


Pokud po provedení předchozích kroků nefunguje služba Windows Installer – tedy nejdou nainstalovat některé programy (např. MS Office), bude potřeba přeinstalovat nejnovější verzi.

Spusťte příkazovou konzoly (Start – Spustit – „cmd“).

Zadejte příkazy

cd %windir%\system32
attrib -r -s -h dllcache
ren msi.dll msi.dll.old
ren msiexec.exe msiexec.exe.old
ren msihnd.dll msihnd.dll.old

a restartujte PC.

Pak ze stránek Microsoftu stáhněte Windows Installer 4.5 a nainstalujte ho. Znovu restartujte PC a instalace by měla proběhnout bez problémů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..