Všechny verze Windows včetně Windows 10 ihned při instalaci detekují, zda pevné disky běží v režimu IDE
, RAID
nebo AHCI
a podle toho nainstalují ovladače a zoptimalizují spouštěcí proces. A pokud později přepnete tento režim, Windows již nenaběhnout.
V předchozích verzích Windows byla změna poměrně složitá a často bylo rychlejší celé Windows přeinstalovat.
Ve Windows 8 a 10 je tento proces trochu usnadněn. Sice vám Windows stále po změně režimu oznámí, že systém není možné spustit, ale není až takový problém tento problém opravit.
Plánované přepnutí
Pokud víte dopředu, že režim budete přepínat, nebo můžete snadno přepnout zpět na původní režim, ve kterém se Windows instalovali, spusťte Windows. Spusťte program „regedit
“ a najděte klíč „HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\StartOverride
„. Zde by měla být jediná proměnná „0
“ s hodnotou „3
„. Změňte ji na „0
“ a v nabídce Start klikněte na Napájení a stiskněte SHIFT. Ten držte a pak klikněte na Restartovat. Shift držte, dokud se neobjeví modrá obrazovka Zvolte možnosti.
Alternativně můžete použít:
- V příkazové řádce zadat
shutdown /r /t 3 /o
a počkat na restart. - V Nabídce Start zadat „
msconfig
“ a v programu Konfigurace systému na záložce „Spuštění počítače“ zaškrtnout Bezpečné spuštění a zvolit Minimální. Pro opětovné spuštění v normálním režimu postupujte stejně ale zrušte Bezpečné spuštění. - V příkazové řádce spuštěné jako správce zadat „bcdedit /set {current} safeboot minimal„. Pro opětovné spuštění v normálním režimu postupujte stejně ale zadejte „bcdedit /deletevalue {current} safeboot„.
Na modré obrazovce klikněte na Odstranit potíže (Troubleshoot), pak Upravit možnosti (Advanced options) a nakonec Nastavení spouštění (Startup Settings), kde klikněte na tlačítko Restartovat.
Jakmile se PC restartujte, jděte do BIOS/UEFI (stiskem DELETE) a přepněte řadič do režimu AHCI nebo RAID (oba režimy jsou stejné, jen RAID umožňuje navíc vytvářet disková pole). Zvolte „Save values and restart“ (někdy je to klávesa F10).
Neplánované přepnutí
Pokud již Windows nenaběhnou a nemůžete (nebo nechcete) přepínat zpět na původní režim, stačí nechat Windows několikrát „spadnout“ a restartovat (případně sami restartujte Windows během spouštění). Pak se obrazovka Zvolte možnosti objeví sama (zpravidla po zobrazení zprávy „Příprava obnovení systému“).
Na modré obrazovce klikněte na Odstranit potíže (Troubleshoot), pak Upravit možnosti (Advanced options) a nakonec Nastavení spouštění (Startup Settings), kde klikněte na tlačítko Restartovat.
Pokud se Windows stále jen restartují nebo zamrznou a obrazovka se nechce objevit, můžete také použít DVD nebo USB disk:
- Pokud máte instalační DVD nebo USB pro Windows 10, vložte ho do PC a nabootujte z něj (může být potřeba změnit bootování v BIOS nebo UEFI). Následně na úvodní obrazovce klikněte na „Opravit tento počítač“.
- Můžete si také nechat vytvořit záložní disk pro obnovení – k tomu ale potřebujete jiný počítač s Windows 10 (a musí mít stejnou verzi 32bitového nebo 64bitového systému). Pro vytvoření DVD potřebujete vypalovačku DVD a prázdné DVD. Zadejte v nabídce Start text „zálohování a obnovení (windows 7)“ („backup and restore (windows 7)“) a klikněte na nalezenou ikonu. Alternativně můžete v Ovládacích panelech kliknout na „Systém a zabezpečení“ a „Zálohování a obnovení (Windows 7)“). Klikněte vlevo na „Vytvořit disk pro opravu systému“ a postupujte podle průvodce.
- Pro vytvoření USB potřebujete disk s alespoň 350MB volného místa, který je možné naformátovat (poté můžete zpět nahrát soubory a dál ho normálně používat). Zadejte v nabídce Start (opět musíte mít stejné 32/64bitové Windows 10) text „vytvořit jednotku pro obnovení“ („create recovery media“) a klikněte na nalezený program. Nebo můžete přepnout Ovládací panely na zobrazení ikon a pod Obnovení zvolit „Vytvořit jednotku pro obnovení“. Zrušte „Zálohovat systémové soubory“ a postupujte podle průvodce (nezapomeňte před formátováním zálohovat existující soubory na USB, pokud je potřebujete!).
Nouzový režim
Po restartu Windows se před spuštěním zobrazí různé možnosti, které volíte funkčními klávesami (F1
až F9
). Vás zajímá možnost Povolit Nouzový režim (což by měla být 4. možnost a tedy stiskněte F4
). Windows se spustí a během spouštění znovu ověří, v jakém režimu pevné disky běží a pokud rozpoznají změnu, změní ovladače a způsob spouštění.
Pokud máte nějakou starší či speciální Základní desku, můžete v Nouzovém režimu nainstalovat nové ovladače – tzv. RAID/AHCI driver. Klikněte pravým tlačítkem na tlačítko Start a zvolte Správce zařízení. Otevřete Řadiče IDE a najděte Řadič IDE (pokud se jmenuje jinak – např. NVIDIA nForce ATA Controller – je již správný ovladač nainstalován). Klikněte na řadič pravým tlačítkem a zvolte Aktualizovat ovladač. Klikněte na Vyhledat ovladač v počítači a zadejte cestu, kde je máte uloženy.
Pro dokončení změny režimu stačí Windows znovu restartovat (Start – Napájení – Restartovat nebo jedna z výše uvedených možností) a systém naběhne v normálním režimu.