Dříve měli Windows (9x, XP) obnovovací CD a později DVD a ještě později USB. V dnešní době terabajtových disků a stálého internetového připojení ale mají Windows (8/10/11) funkci, která umožňuje tento disk vytvořit přímo na pevném disku počítače – a v některých případech se tento disk vytváří automaticky (obvykle notebooky nebo když instalujete z USB na neinicializovaný disk).
Tento disk zabírá místo, což se vám nemusí líbit. Nebo naopak můžete chtít disk vytvořit i na PC, které ho nemá, abyste nemuseli mít strach. A nebo vám dokonce nejdou nainstalovat aktualizace (chyba 0xC1900104
, 0x800F0922
, 0x80070643
, apod.), protože již není na záchranném disku místo a aktualizace potřebuje opravit chybu v instalačních datech.
Rychlá navigace
Jak ověřit existenci záchranné disku
Nejjednodušší je spustit Správce disků (Win+X -> Správa disků) a podívat se, jestli na stejném disku, na kterém je disk C: je i další disk označený Oddíl pro obnovení. Disk může mít od 200MB až po 30GB a v některých případech jich může být více (např. pokud jste Windows ručně přeinstalovali novou verzí nebo pokud bylo potřeba větší místo a na disku bylo volné místo pro SSD Overprotection).
Interně se tento disk jmenuje Windows Recovery disk neboli zkráceně RE disk. K jeho správě slouží nástroj Recovery Agent Command (je součást každých Windows, které RE disk podporují).
Alternativní způsob, jak ověřit existenci RE disku je spustit příkazový řádek jako správce a zadat příkaz:
> reagentc /info
Příkaz vypíše několik informací, z nichž vás hlavně zajímá Windows RE status
, který bude buď Enabled
(zapnuto) nebo Disabled
(Vypnuto). Také je zde BCD identifikátor, který můžete použít v příkazu BCD /edit
pro položku recoverysequence
, aby Windows věděli, který disk disk použít pro obnovu, pokud nejde nastartovat z hlavního systémového disku (ale tohle není většinou potřeba dělat ručně).
Další důležitá informace je Windows RE location
, která bude obsahovat něco jako \device\harddisk0\partition4
, což znamená, že jako obnovovací disk se používá 4. svazek na prvním disku. V případě, že máte na disku více obnovovacích svazků (a jen jeden systém), víte, který disk se používá a ostatní můžete smazat. Pozor ale na to, že některé notebooky mohou mít záměrně dva obnovovací disky, kde jeden je pro Windows a druhý je pro aktualizaci firmwaru notebooku!!!
Pokum máte v PC více systémových disků (buď záměrně, nebo proto, že se snažíte opravit disk z jiného PC), do všech příkazů reagentc
můžete přidat parameter /target
, který určuje cestu k systému, pro který chcete obnovovací disk spravovat:
> reagentc /info /target e:\Windows
Ověření volného místa na obnovovacím disku
Než se pustíte do mazání a vytváření nového disku, můžete si ověřit, kolik místa je zabráno a volného na stávajícím disku.
Nejprve budete potřebovat utilitu diskpart
a přiřadit obnovovacímu disku písmeno:
DISKPART> sel disk X
DISKPART> sel part Y
DISKPART> assign letter Z
V příkazech jsou hodnoty X
a Y
čísla disku a svazku, na kterém je obnovovací disk (zjistíte je z info příkazu výše). Hodnota Z
je pak skutečné písmeno Z
, které se přiřadí obnovovacímu disku (samozřejmě můžete zvolit jiné, pokud je tohle již zabrané nebe se vám nelíbí). Poznámka: zatím příkaz diskpart
neukončujte a neche okno otevřené.
V normální příkazové řádce (spuštěné jako správce) zadejte příkaz:
> fsutil volume diskfree z:
Jako písmeno disku uveďte to, které jste použili v assign letter.
Výsledek příkazu bude např.:
Total free bytes : 367 000 000 (349,9 MB)
Total bytes : 1 073 741 824 ( 1,0 GB)
Total quota free bytes : 367 000 000 (349,9 MB)
Z tohoto výpisu vidíte, že WinRE disk má velikost 1GB (Total bytes) z nichž je ještě necelých 350MB volných (Total free bytes) pro aktualizace a další soubory.
Například pro aktualizaci WinRE z ledna 2024 potřebujete 250MB volného místa. Pokud je na disku nemáte, budete ho muset zvětšit.
Následně ještě, pro bezpečnost, odeberte přiřazené písmeno, aby se k disku nikdo nedostal (např. viry či hackeři):
DISKPART> remove letter Z
Pak můžete novým zadáním příkazu fsutil
ověřit, že písmeno již neexistuje a příkaz vypíše chybu.
Vypnutí obnovovacího disku
Pokud jste předchozím příkazem zjistili, že RE disk je zapnutý, můžete ho chtít vypnout. To provedete příkazem:
> reagentc /disable
Tento příkaz pouze vypne službu, která ve Windows disk spravuje. Pro fyzické smazání musíte použít příkaz diskpart:
DISKPART> sel disk X
DISKPART> sel part Y
DISKPART> del part override
Hodnoty X
a Y
jsou ty, které příkat reagentc /info
zobrazil v location. Pro jistotu ale doporučuji nejprve zadat příkazy list disk
a list part
a ověřit, že pracujete se správným diskem (např. pokud máte více disků s více systémy) a že Type příslušného svazku je Recovery.
Pokud disk pro obnovení vypnete, uvědomte si, že již nebudete moci Windows jednoduše obnovit nebo přeinstalovat a budete potřebovat instalační DVD nebo USB. U některých notebooků ani nemusí být možné Windows nainstalovat z normálního instalačního disku a v případě poškození Windows budete muset dát notebook do autorizovaného servisu!
Vytvoření disku pro obnovení
Pro vytvoření disku pro obnovení nejprve budete potřebovat příkaz diskpart.
Jako první krok bude pravděpodobně potřeba zmenšit váš stávající svazek s daty, aby na disku bylo volné místo pro obnovovací disk. Tato akce ale může poškodit vaše data, takže pokud nevíte, jak to udělat, je to známka toho, že byste se o to neměli pokoušet a měli byste o to požádat někoho zkušenějšího.
Samozřejmě před jakoukoliv změnou disku byste měli zazálohovat všechna důležitá data! (A to i když si myslíte, že tato oprace by měla být bezpečná!)
Následující příkazy automaticky vytvoří disk tak velký, kolik je volného místa na jednotce. Podle toho, jak velký disk pro obnovení chcete vytvořit, o tolik byste měli zmenšit svůj (poslední) datový disk. Pokud naopak máte SSD s overprotection (volné místo na konci disku), měli byste (dočasně) vytvořit disk, který místo vyplní a nechá jen tolik místa, kolik chcete obětovat pro obnovovací disk.
Základní velikost obnovovacího disku je 512MB, ale s touto velikostí mohou mít nové aktualizace problém (jak je vidět výše, aktualizace z ledna 2024 zabírá asi 675MB + vyžaduje 250MB volného místa na instalaci), takže doporučuji disk zvětšit alespoň na 1024MB (1GB), nebo pokud to nestačí (novější aktualizace stále selhává) a nebo chcete mít jistotu do budoucna (a máte 1+TB disk s dostatkem místa), můžete vytvořit disk s 2GB nebo 4GB.
Pozor na to, že na rozdíl od instalačních USB, disk pro obnovení slouží pouze pro nabootovaní počítače, ale neuchovává instalační soubory, protože předpokládá, že v případě potřeby budete moci stáhnout z internetu. Pokud byste chtěli vytvořit obnovovací disk s instalačními soubory, budete potřebovat nejen více místa (alespoň 16GB pro 32-bit Windows 10 nebo 20GB pro 64-bitové Win 10/11), ale také si sami budete muset vytvořit instalační *.WIM
soubor příkazem DISM
, který pak pomocí reagentc
nahrajete na RE disk.
Pokud jde konkrétně o problém instalace aktualizace z ledna 2024, stačí tento příkaz, který rezervuje 250MB místa, což je doporučení přímo od Microsoftu:
DISKPART> sel disk X
DISKPART> sel part Y
DISKPART> shrink desired=250 minimum=250
Kde X je číslo systémového disku a Y je číslo posledního svazku před RE svazkem (resp. místem, kde původně byl, pokud jste ho již smazali). Samozřejmě na daném disku musí být alespoň 250MB volného místa. To ale platí pouze v případě, že všechny svazky zabírají veškeré místo na disku.
Až budete mít dostatek volného místa na konci disku (viz výše), bude potřeba ověřit, jestli je váš disk GPT (nový formát používaný ve Windows 10+) nebo MBR (starší formát – budete ho mít, pokud jste upgradovali z Windows XP, Windows 7/8, apod.). V diskpart zadete příkaz:
DISKPART> list disk
Pak se podívejte, jestli ve sloupci GPT je u daného disku hvězdička (pokračujte kapitolou GPT) nebo ne (přeskočte na MBR).
Vytvoření RE svazku na GPT disku
V diskpart vyberte správný disk (sel disk X
) a zadejte příkazy:
DISKPART> create partition primary id=de94bba4-06d1-4d40-a16a-bfd50179d6ac
DISKPART> gpt attributes=0x8000000000000001
DISKPART> format quick fs=ntfs label=”Windows RE tools”
Pozor na to, abyste správně zadali GUID disku (jinak nebude označen jako disk pro obnovení) a také správný počet nul v atributu
Vytvoření RE svazku na MBR disku
V diskpart vyberte správný disk (sel disk X
) a zadejte příkazy:
DISKPART> create partition primary id=27
DISKPART> format quick fs=ntfs label=”Windows RE tools”
DISKPART> set id=27
Pozor na to, že id 27 (disk pro obnovení) musíte zadat jak při vytváření tak pak ještě jednou po naformátování.
Zapnutí disku pro obnovení
Po té, co vytvoříte svazek v diskpart, je potřeba ještě říct Windows, aby daný disk použili a nahráli na něj potřebná data pro obnovení.
V příkazové řádce spuštěné jako správce zadejte:
> reagentc /enable
Až se příkaz dokončí (může trvat delší dobu podle rychlosti disk a velikosti, kolik jste pro obnovu nechali), můžete následně zvětšit svazek s daty, abyste využili volné místo a nebo naopak ho ještě více zmenšit (nebo smazat dočasný disk), abyste měli dostatek místa pro Overprotection.
Vynucení obnovení
Pokud potřebujete Windows přeinstalovat, můžete obnovení vynutit. Pokud jste schopni nabootovat do Windows 10, staší stisknout Win+I (nové Nastavení), otevřít Windows Update (obvykle poslední) a pak přepnout na Obnovení (vlevo). Kliknutím na Spustit pod Obnovení do továrního nastavení spustíte obnovu.
Pokud se do Windows již nedostanete, nebo chcete raději použít příkazový řádek, zadejte příkaz („Boot To RE„):
> reagentc /boottore
Oprava selhávající aktualizace
Pokud vám při instalaci nějaké aktualizace Windows opakovaně skáče podivná chyba (např. 0xC1900104
, 0x800F0922
, 0x80070643
, apod.), zkuste nejprve vyčistit staré aktualizace z disku a zkuste to znovu (obecná rada, pokud se třeba aktualizace špatně stáhla).
Spusťtě nástroj Vyčištění disku (ve Start ho najdete pod Nástroje pro správu Windows nebo do hledání zadejte „vyčištění“). Po spuštění vyberte a potvrďte disk C:
a až se zobrazí další okno, klikněte na Vyčistit systémové soubory (dole) a znovu potvrďte disk C:
. V dalším okně pak zaškrtněte Soubory protokolu upgradu (obvykle první) a Vyčištění aktualizací Windows (obvykle poslední). Pro urychlení zrušte zaškrtnutí ostatních položek (koš, dočasné soubory, výpisy paměti, apod.) Klikněte na OK a počkejte, až další okno zmizí (podle rychlosti disku a velikosti souborů může čištění trvat až hodinu).
Pokud vyčištění a opětovná instalace nepomohla, může být problém v tom, že aktualizace chcete aktualizovat soubory na RE disku, ale na disku již není místo pro nové soubory.
V takové případě využijte výše uvedené (a záměrně neuvedené příkazy) pro smazání starého RE disku a vytvoření nového (většího).
- Vypněte službu Obnovení disku (
reagentc /disable
). - Smažte starý RE disk (
delete partition
). - Zmenšete stávající poslední svazek.
- Vytvořte nový svazek pro obnovení (
create partition ...
). - Zapněte službu pro obnovení (
reagentc /enable
). - Vraťte poslední svazek na maximální velikost.
- Restartujte PC.
- Zkuste znovu nainstalovat aktualizace (většinou se aktualizace provede během zapnutí služby a/nebo restartu, takže již není potřeba nic dalšího instalovat).