Oprava spuštění PC přes UEFI Shell

Ať už máte fyzické PC nebo virtuální stroj (VM), může se vám stát, že po nějaké chybě nebo změně HW se dostanete do UEFI Interactive Shell bez možnosti automatického spuštění. Práce s UEFI konzolí je poměrně jednoduchá…

UEFI Shell (dále konzola) byla navržena pro práci na počítačích s Windows a Linux (a MacOS, jelikož využívá Linux jádro). Proto také můžete používat většinu příkazů z Windows i Linux. Příkazy se odesílají stiskem klávesy Enter.

Poznámka: pojmem Linux myslím všechny unix-like systémy, které používají obdobnou sadu příkazu. Mezi ně patří všechny Unix, Linux, MacOS, Android a další systémy.

Práce s disky

Když se UEFI konzola spustí, obvykle rovnou zobrazí seznam připojených disků. Ty jsou označeny FS#, kde # je číslo od 0 do tolika, kolik disků (HDD, USB, CD, atd.) je připojeno. S disky se pracuje stejně jako s disky na Windows s tím rozdílem, že místo písmene disku (C:, D:, E:, atd.) používáte jejich číselná označení, tedy FS0:, FS1:, FS2:, atd.

Pro přepnutí na konkrétní disk tedy použijte označení disku následované dvojtečknou.

Shell> FS1:

Po přepnutí na disk se v konzoli zobrazí jeho kořenová složka:

FS1:\>

Poznámka: Pro odlišení pevných disků a optických mechanik se podívejde na daný řádek a hledejte v něm označení /HD (pevný disk) nebo /CDROM (optická mechanika). To vám pomůže rychleji najít správný disk, pokud chcete spustit instalaci nebo naopak již nainstalovaný OS. Za /HD může být dále uveden typ disku jako GPT (Partition Table) nebo MBR (Boot Record) – to vám může pomoci lépe najít disk s konkrétním OS (např. pokud máte Windows 10 na GPT a starší Windows XP na MBR, apod.).

Procházení složek

Se složkami můžete pracovat stejně jako jste zvyklí z Windows, Linux nebo MacOS. Pro zobrazení obsahu disku použijte příkaz dir (Windows) nebo ls (Linux):

FS1:\> ls
FS1:\> dir
FS1:\> ls Sys*
FS1:\> dir Win*

Pro přepnutí do konkrétní složky použijte příkaz cd (Change Directory, používané ve Windows i Linux):

FS1:\> cd System
FS1:\> cd ..
FS1:\> cd Windows\System32

Spuštění OS

Stejně jako můžete na Windows spouštět *.exe soubory nebo na Linuxu *.sh skripty, můžete z UEFI konzole spouštět *.efi soubory (tzv. EFI Boot soubory).

Když zadáte příkaz dir nebo ls, spustitelné *.efi soubory se automaticky zobrazí zeleně (či jinak označené).

Soubor *.efi spustíte zadáním jeho jména do konzole:

//spuštění Instalace Windows 10 z DVD:
Shell> FS0:
FS0:\> cd efi\boot
FS0:\efi\boot\> bootx64.efi

//Spuštění Ubuntu (Linux)
Shell> FS0:
FS0:\> cd EFI\ubuntu
FS0:\efi\ubuntu\> grubx64.efi


//Spuštění instalace MacOS s DVD
Shell> FS0:
FS0:\> cd System\Library\CoreServices
FS0:\System\Library\CoreServices\> boot.efi

Restart počítače

Pokud jste se do konzole dostali omylem, například po připojení nebo naopak odpojení disku se systémem, a chybu jste již napravili (odpojením nebo znovupřipojením disku, apod.), můžete zkusit počítač bezpečně restartovat a znovu spustit:

Shell> reset

Automatické spuštění

Pokud se váš operační systém nesprávně nainstaloval nebo jinak poškodil a při každém spuštění váš počítač spadne do UEFI konzole, ale následně lze OS spustit pomocí jeho *.efi souboru (viz výše), můžete problém opravit tím, že vytvoříte automatický skript.

V předinstalovaném editoru stačí otevřít skript, který UEFI spouští při startu:

Shell> edit startup.nsh

Nyní do souboru zadejte příkazy pro spuštění *.efi souboru (např. na kterém disku se nachází požadovaný operační systém a cestu ke spustitelnému *.efi souboru):

//pro Windows
FS#:
\efi\boot\bootx64.efi

//pro MacOS
FS#:
\System\Library\CoreServices\boot.efi

Následně stiskněte CTRL + S (Save, uložit) a stiskem Enter potvrďte uložení. Následně stiskem CTRL + Q (quit, ukončit) zavřete editor. Nakonec příkazem reset restartujte počítač a ověřte, že nabíhá automaticky.

FS#:\> reset

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..